Trwa ładowanie...

To nie koniec. Frans Timmermans zapowiada "pilne działania" ws. Polski

- Potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego - oznajmił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Dodał, że w Polsce wciąż utrzymuje się "systemowe zagrożenie dla praworządności".

To nie koniec. Frans Timmermans zapowiada "pilne działania" ws. PolskiŹródło: PAP, fot: Patrick Seeger
d3fva2p
d3fva2p

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, sędziowie SN, którzy osiągnęli nowy, niższy wiek emerytalny i nie zgłosili wniosku o możliwość dalszego orzekania, przejdą w stan spoczynku. KE sprzeciwia się temu, wskazując, że sędziowie są nieusuwalni.

Timmermans zabrał głos podczas posiedzenia komisji prawnej PE, na której trwała debata na temat praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są "pilne działania" w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. Zastrzegł jednak, że Komisja nie ustaliła jeszcze żadnych konkretów w tej sprawie.

- Nie ma powodu, żeby KE zmieniła swoje stanowisko, dalej utrzymuje się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce - podkreślił wiceszef KE.

Spięcie między polskimi europosłami

Podczas posiedzenia doszło do ostrej wymiany zdań miedzy europosłem PO Michałem Bonim a eurodeputowanym PiS Czesławem Hocem. Boni krytykował wprowadzane przez rząd rozwiązania i apelował o zamrożenie ustawy o SN. W reakcji Hoc zarzucił mu, że jest niewiarygodny, bo "był tajnym współpracownikiem"

d3fva2p

Boni tłumaczył, że w 1986 roku podpisał deklarację współpracy pod groźbą szantażu i utraty dziecka, ale nigdy nie podjął. Przekonywał, że wnoszenie tej sprawy do debaty jest skandaliczne. Jak donosi PAP, po swoim wystąpieniu dostał oklaski.

Timmermans kontra Szymański

Przypomnijmy, w środę Timmermans otrzymał wolną rękę i rozpoczął przygotowania do rozpoczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym, które może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

We wtorek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie Polski ws. praworządności na unijnej naradzie ministerialnej. Przemawiał na niej m.in Frans Timmermans oraz minister Konrad Szymański, który odniósł się do rekomendacji KE ws. reformy sądownictwa.

Po wysłuchaniu Polski Timmermans zapewniał, że "sprawę praworządności w Polsce powinniśmy rozwiązać poprzez dialog". Szymański stwierdził z kolei, że "reforma sądownictwa nie odbiega od standardów UE".

d3fva2p

Obecnie w Sądzie Najwyższym orzeka 74 sędziów. Wiek 65 lat osiągnęło 27 z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Bosak zmianach w ustawie o IPN: "To jest działanie antynarodowe"

d3fva2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fva2p
Więcej tematów