Represje wobec sędziów. Prokuratura wszczęła śledztwo
Wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo wobec rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych oraz dwóch jego zastępców. Zarzuca im się przekroczenie uprawnień polegające na "bezpodstawnym wszczynaniu i prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych" wobec kilkudziesięciu sędziów.
Jak przekazano w komunikacie, śledztwo ma dotyczyć okresu od czerwca 2018 roku do maja 2024 roku.
Prokuratura wskazuje, że chodzi o "bezpodstawne wszczynanie i prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec kilkudziesięciu sędziów sądów powszechnych", którzy dokonywali oceny legalności działalności Krajowej Rady Sądownictwa, kwestionowali legalność powołania Izby Dyscyplinarnej SN, nie wyrażali zgody na orzekanie z tzw. neosędziami i kierowali pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czterodniowy tydzień nauki w szkołach? Polacy nie ukrywają, co na ten temat myślą
Śledztwo zostało wszczęte również w sprawie brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
W komunikacie PK wskazała, że zawiadomienie w tej sprawie złożyła Fundacja Otwarty Dialog.
Twarze reform Ziobry
Jak wskazuje Oko.press, rzecznicy byli jednymi z twarzy "reform" w sądownictwie przeprowadzanych przez byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Dyscyplinarki były wszczynane w celu wywołania "efektu mrożącego" u innych sędziów.
Śledczy mają ocenić, czy postępowania miały podstawy prawne oraz faktyczne. Prokuratura sprawdzi także, jak działania rzeczników wpływały na ich kariery oraz ich bliskich.
Czytaj więcej: