Reparacje dla Ukrainy? Padła kwota
William Taylor, były ambasador USA w Ukrainie uważa, że rosyjskie reparacje za wojnę powinny wynieść nawet 1 bln dolarów. Ukraińskie władze niejednokrotnie powtarzały, że aktywnie działają w tej sprawie na szczeblu międzynarodowym.
Wypowiedź Williama Taylora cytuje w poniedziałek The Kyiv Independent. Na temat reparacji dla Ukrainy były ambasador Stanów Zjednoczonych mówił podczas pierwszego parlamentarnego szczytu Platformy Krymskiej.
W jego ocenie Ukraina powinna domagać się od Rosji od 750 mld dolarów do 1 bln dolarów. Według szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomii (KSE) opublikowanych 21 października, rosyjska agresja zbrojna przeciwko Ukrainie już spowodowała szkody wynoszące 127 mld dolarów.
- Rosji musi zostać wystawiony czek z żądaniem zapłaty - mówił w maju przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. - Jednocześnie bardzo ważne jest wyliczenie wszystkich szkód wyrządzonych przez Federację Rosyjską. Metod określania tych strat jest wiele - wskazał Stefanczuk, zaznaczając, że część z nich została już oszacowana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ukraina z "brudną bronią"? To wyjaśnienie zaskakuje
Nowy "Plan Marshalla"? Kanclerz Scholz i szefowa PE "za"
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) prowadzą kampanię na rzecz opracowania "Planu Marshalla" na rzecz odbudowy Ukrainy - poinformował w poniedziałek dziennik "Tagesschau".
- To zadanie pokoleniowe, które musi rozpocząć się teraz - podkreślili von der Leyen i Scholz przed rozpoczęciem niemiecko-ukraińskiego forum gospodarczego. W poniedziałkowym spotkaniu w Berlinie wzięli udział czołowi politycy obu krajów, m.in. premier Ukrainy Denys Szmyhal, a głównym tematem była odbudowa Ukrainy zaatakowanej przez Rosję.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Jak przypomniał "Tagesschau", w latach 1948-1952 Stany Zjednoczone sfinansowały odbudowę Niemiec i innych krajów europejskich miliardami dolarów w ramach Planu Marshalla. - Teraz to Europa odgrywa szczególną rolę we wspieraniu Ukrainy, która kandyduje do członkostwa w UE. Droga do odbudowy jest zatem również drogą Ukrainy do Unii Europejskiej - powiedzieli Scholz i von der Leyen. Jak podkreślili, wspieranie Kijowa leży w interesie UE.
- Ukraina broni również międzynarodowego porządku i zasad, podstaw naszego pokojowego współistnienia i dobrobytu na całym świecie. Jeśli więc wspieramy Ukrainę, budujemy przyszłość dla nas i naszej wspólnej Europy - powiedział kanclerz, podkreślając, że "odbudowa Ukrainy jest zadaniem społeczności międzynarodowej".
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski