Religia w szkole – obowiązkowa czy nie? Jak wypisać dziecko z lekcji religii?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek już od pewnego czasu zapowiada reformy dotyczące nauczania religii i etyki w szkołach. Czy uczniowie muszą zapisać się na jeden z przedmiotów? Religia w szkołach nie jest obligatoryjna.

Przemysła Czarek chce wprowadzić do szkół religię jako przedmiot obligatoryjny
Przemysła Czarek chce wprowadzić do szkół religię jako przedmiot obligatoryjny
Źródło zdjęć: © PAP | Jan Dzban

Religia w szkole. Przemysław Czarnek wprowadza zmiany

W roku szkolnym 2022/2023 na uczniów czekają niespodzianki. Ministerstwo edukacji przygotowało wiele reform. Budzącą najwięcej kontrowersji jest zmiana dotycząca wprowadzenia do zajęć nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość. To nie jedyne, na co muszą przygotować się uczniowie i rodzice.

Dla przyszłych absolwentów liceum i technikum, którzy w obecnym roku szkolnym będą przystępować do egzaminów maturalnych, również przewidziano zmiany. Matura w Formule 2023 zakłada m.in. powrót ustnych egzaminów oraz obowiązek wyboru czterech egzaminów pisemnych.

Przemysław Czarnek chce dokonać kolejnych reform w szkolnictwie. O planach włączenia do postawy programowej religii bądź etyki minister komunikował już poprzednim roku. Problemem jest brak odpowiedniej liczby osób. Rozwiązaniem wprowadzonym przez MEN jest projekt zakładający finansowanie studiów podyplomowych dla przyszłych nauczycieli etyki. Lista placówek budzi wątpliwości rodziców.

Uczelnie zakwalifikowane do kształcenia przyszłych nauczycieli etyki mają wyraźny zakres katolicki. Na liście znalazły się m.in. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Nie rozumiem zarzutu, że katecheci nie powinni uczyć etyki. Każdy może uczyć etyki, jeśli jest do tego przygotowany – to słowa ministra Czarnka z rozmowy, która kilka dni temu miała miejsce w Programie I Polskiego Radia. Uznał on także, że nie widzi problemu, aby katecheta uczył w szkole zarówno religii, jak i etyki. Zarzuty o "indoktrynacje" uznał za przejaw braku tolerancji.

Czy religia w szkole jest obowiązkowa?

Nauka religii bądź etyki będzie obligatoryjna od przyszłego roku, tj. od 1 września 2023 roku. Obecnie uczniowie nie mają obowiązku uczęszczania na zajęcia. Mogą wybrać pomiędzy trzema rozwiązaniami:

  • Uczestnictwo w lekcjach religii
  • Uczestnictwo w lekcjach etyki
  • Rezygnacja z zajęć

Reforma, która wejdzie w życie w przyszłym roku szkolnym zakłada wykreślenie trzeciej możliwości.

Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa w szkole. Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię - będzie chodził na etykę. System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo na tym polega funkcja wychowawcza szkoły - tak tłumaczy swoją decyzję minister Czarnek.

Religia czy etyka?

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało szczegółowy harmonogram terminów związanych z wyborem jednego z przedmiotów. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku szkolnego.

  • od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów  

Rezygnacja z lekcji religii

Uczniowie, którzy rozpoczęli nowy rok szkolny 2022/2023 nie muszą martwić się zapowiadaną reformą. Na (jeszcze) nieobowiązkowe lekcje religii można się zapisać lub nie i w dowolnym momencie roku szkolnego z nich zrezygnować.

A co za tym idzie – rodzice nie muszą podpisywać pisma zwalniającego ich dzieci z uczęszczania na lekcję religii. Szkoła może oczekiwać oficjalnej deklaracji o zwolnieniu ucznia z obecności na katechezie, wyłącznie wówczas, gdy rodzice wcześniej zapisali na nią dziecko. Co ważne, osoby, które ukończyły 18 lat mogą same podjąć decyzję czy chodzić na lekcje religii lub etyki.

W szkołach wrze. "Rząd ma czas do 10 września. To jest granat, który zaraz wybuchnie"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)