Trwa ładowanie...

Relacje ofiar ks. Jankowskiego. Miał płacić absurdalnie wysokie "kieszonkowe"

14-letni Sławek, ministrant, który godził się sypiać w łóżku z ks. Henrykiem Jankowskim, dostawał od księdza kieszonkowe. Sięgało nawet kilku tysięcy złotych. Ks. Jankowski dał mu nawet pieniądze na zakup mercedesa, o którym marzył chłopak. To obraz, jaki wyłania się z ostatniej publikacji na ten temat.

Share
Relacje ofiar ks. Jankowskiego. Miał płacić absurdalnie wysokie "kieszonkowe"
Źródło: East News, Fot: MACIEJ NABRDALIK
d2c2ovy

Nowy opis relacji ks. Henryka Jankowskiego z ministrantami z parafii pw. Świętej Brygidy przynosi książka "Dwa oblicza prałata". Napisał ją Dariusz Burliński, były reporter, obecnie redaktor dziennika "Fakt". Podążył śladami ofiar księdza prałata.

- Parafia była piekłem. Kolejni młodzi ludzie, którzy trafiali do otoczenia ks. Jankowskiego, byli psuci narkotykami i alkoholem. Otrzymywali też ogromne, jak na tamte czasy kieszonkowe. Sięgało nawet kilku tysięcy złotych - mówi Dariusz Burliński, autor książki, która właśnie wchodzi do sprzedaży. - Zebrałem wiele relacji od świadków. Obraz, jaki się z tego wyłania wyklucza stawianie pomników prałatowi Jankowskiemu - dodaje autor w rozmowie z Wirtualną Polską.

d2c2ovy

Jak ks. Jankowski pomagał w życiu. Sławek, lat 14

Jednym z dramatycznych wątków poruszonych w książce jest historia Sławka. Jako 14-latek trafił do Świętej Brygidy. Ks. Jankowski miał zaproponować matce, że "pomoże chłopcu w życiu". To wątek śledztwa prowadzonego w 2004 roku, zakończonego umorzeniem.

Chłopak kilkukrotnie zostawał na noc na plebanii. Potem okazało się, że nocował z księdzem w jednym łóżku.

"Zauważyłam, że ksiądz Jankowski na pożegnanie całuje Sławka prosto w usta. Nie był to przypadkowy pocałunek ani muśnięcie, a celowo ukierunkowany na usta mego syna. W domu zapytałam Sławka: a co to ksiądz cię w usta całuje. Syn mi odpowiedział, że ksiądz wszystkich chłopców całuje w usta. Powiedziałam mu, żeby nie pozwalał na to, aby ksiądz całował go w usta, bo uważałam to za nienormalne" - czytamy we fragmencie książki.

Zaniepokojona matka zapytała Jankowskiego wprost, czy ksiądz nie skrzywdził Sławka. "On mi odpowiedział, że mogę być spokojna, że do tyłka mu się nie dobierał".

d2c2ovy

Ks.Jankowski miał wielokrotnie dzwonić do domu chłopaka i domagać się, aby ministrant przyszedł do niego na noc. "Był bardzo natarczywy. Pokrzykiwał na mnie, mówiąc, jak on mógł mi coś takiego zrobić. Przecież obiecał, że przyjdzie, a teraz go nie ma" - relacjonowała matka. Nie wiedziała, jak wyrwać syna z tej złej sytuacji. "Nie wiedziałam, czy wierzyć dziecku, przecież jego oskarżenia dotyczyły takiej osobistości" - tłumaczyła.

Zobacz także: „Polska jest, była i będzie krajem tolerancyjnym”. Michał Dworczyk komentuje deklarację LGBT+

Pieniądze w zamian za czułości

Podczas śledztwa w 2004 roku chłopiec wyliczał liczne prezenty od księdza. Wspólną wycieczkę do Rzymu, buty, ubrania, dwa garnitury, w których usługiwał podczas kolacji ks. Jankowskiego z gośćmi m.in. Leszkiem Millerem, Andrzejem Lepperem i Lechem Wałęsą. Dostawał też pieniądze, raz 5 tys. zł innym razem 8 tys. zł. Chociaż nie miał prawa jazdy, dostał pieniądze na kupno używanego mercedesa. Kwoty zszokowały matkę, która jako gosposia w parafii otrzymywała 800 zł miesięcznie.

W relacji ministranta nie pada wprost oskarżenie o wykorzystanie seksualne. Jest mowa, że ksiądz głaskał go, przytulał "zbyt mocno"w łóżku. Był zazdrosny, że chłopak miał dziewczynę. Miał mówić, że dziewczyny śmierdzą, a lepsi są mężczyźni.

d2c2ovy

Że mogło dojść do dramatycznego wydarzenia wiadomo z opowieści matki. Pewnego dnia Sławek napisał na kartce "mamo, wróciłem tak późno, bo wolałem być z kolegami, niż pójść do księdza. Zaraz coś ci napiszę, tylko się nie przestrasz - ksiądz Jankowski jest homoseksualistą - znalazłem kasetę”.

Wszyscy wiedzieli

Śledztwo zostało umorzone ze względu na korzystną dla Jankowskiego opinię seksuologa Zbigniewa Lwa Starowicza. Jak stwierdził Starowicz, nie ma w aktach sprawy ani jednego faktu świadczącego o jawnie homoseksualnych zachowaniach księdza, wiążących się z zaspokojeniem potrzeby seksualnej.

- Nie wiem co dziś dzieje się ze Sławkiem. Wtedy, gdy toczyło się śledztwo, udało mi się go odnaleźć w jakimś zrujnowanym domu, gdzie odbywała się libacja. Sławek nie chciał zbyt wiele opowiadać. Oburzony wykrzykiwał, "nie jestem pedałem!" - mówi WP autor książki.

- Z książki wyłania się ponury obraz sprawy ks. Jankowskiego. Choć wszyscy z otoczenia wiedzieli o jego skłonnościach ani Kościół, ani arcybiskup Gocłowski, ani prokuratura nie zdecydowali się działać stanowczo. Może dziś byłoby inaczej - podsumowuje Burliński.

d2c2ovy

Przemówiły ofiary

Skandal wokół ks. Janowskiego wybuchł pod koniec 2018 r. po zarzutach ze strony osób, uważających się za ofiary duchownego. Barbara Borowiecka pierwsza ujawniła, że była molestowana przez ks. Henryka Jankowskiego. - To było ciało o ciało, bo członkiem wodził mi na przykład po piersiach, czy po plecach, czy po pupie - mówiła o kontaktach z prałatem.

Odkąd "Duży Format" opisał historię Borowieckiej, więcej osób odważyło się zabrać głos w tej sprawie. Michał Wojciechowicz, gdański działacz opozycji z czasów PRL jest jedną z osób, które oskarżają ks. Henryka Jankowskiego o molestowanie. - Ks. Jankowski był seksualnym drapieżcą, mnie także wykorzystał. On szedł jak na łowy, jak bestia. Ja sobie nie wyobrażałam, że tak to może wyglądać - opisywał Wojciechowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2c2ovy

Podziel się opinią

Share
d2c2ovy
d2c2ovy
Więcej tematów