Trwa ładowanie...
d408qnm

Rekordowy kwiecień. Tak ciepło nie było od lat

Tegoroczny kwiecień był wyjątkowo słoneczny. Padł absolutny rekord liczby ciepłych dni w tym miesiącu. Ostatni dzień zakończył się pierwszym takim, od lat, upałem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tym roku padł rekord
W tym roku padł rekord (Wikimedia Commons CC0)
d408qnm

Jak podaje meteomodel.pl, miniony kwiecień był zdecydowanie najbardziej niezwykłym miesiącem ostatnich lat. Średnia temperatura maksymalna w Tarnowie osiągnęła aż 21.9°C, a w Przemyślu 22.1°C. Są to wartości charakterystyczne raczej dla bardzo chłodnego lipca.

Anomalia temperatury kwietnia 2018 osiągnęła +4.70 stopni Celsjusza i była wyższa od rekordowej wartości z roku 1800 aż o 0.62°C. Tym samym padł 218. letni rekord, który wydawał się jak do tej pory niemal nie do pobicia.

d408qnm

Zazwyczaj kwiecień w Polsce charakteryzował się nieco chłodniejszą pierwszą połową miesiąca i silnym uderzeniem ciepła w trzeciej dekadzie. W tym roku wyjątkowo ciepło zrobiło się już 3 kwietnia. Ten miesiąc “wypracował” wyjątkowo dużą liczbę dni z temperaturą maksymalną 20 stopni Celsjusza.

twojapogoda.pl

O ile 200 lat temu nieco cieplej było w południowej części kraju, o tyle w północnej części Polski znacznie cieplejszy był kwiecień tegoroczny. To przeważyło na tym, że obszarowo obecny kwiecień okazał się być rekordowo ciepły.

MeteoModel.pl

W tym roku padł kwietniowy absolutny rekord liczby dni z maksymalną temperaturą 20 stopni. W Tarnowie odnotowano 23 takie dni, we Wrocławiu było ich 20.

d408qnm

Zobacz także: Skandaliczne zachowanie leśników. „W Puszczy Białowieskiej znów łamią prawo"

Na koniec kwietnia nad Polską wystąpiły silne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed gradem. Dla czterech województw wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Do kraju napłynie powietrze pochodzenia zwrotnikowego i na termometrach ujrzymy od 18 i 20 stopni Celsjusza w północno-zachodniej części kraju oraz w okolicach Zakopanego, przez 22 stopnie w okolicy Łodzi i Wrocławia i 23 stopnie na Śląsku i Podkarpaciu po maksymalnie 26 i 27 stopni na Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz na Mazowszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: meteomodel.pl / imgw.pl

d408qnm

Podziel się opinią

Share

d408qnm

d408qnm
Więcej tematów