Trwa ładowanie...

Rekordowe straty rosyjskiego giganta. Porzucają złoża w Arktyce

Rekordowe straty, sankcje ograniczające dostęp do nowoczesnych technologii oraz brak zainteresowania Chin nowym kontraktem na dostawy gazu doprowadziły do rezygnacji Gazpromu z planów eksploatacji złóż arktycznych - donosi "The Moscow Times".

Złoże gazowe Semakowskie w Arktyce.Złoże gazowe Semakowskie w Arktyce.Źródło: TG
dsrks6d
dsrks6d

Według danych państwowego rejestru badań geologicznych, Gazprom odsunął w czasie rozpoczęcie odwiertów w Arktyce o trzy-cztery lata, co obejmuje m.in. działania na Morzu Karskim i Morzu Barentsa. Szacuje się, że na szelfie arktycznym znajduje się 20 proc. rosyjskich zasobów ropy naftowejponad 70 proc. zasobów gazu ziemnego.

Gazprom został zmuszony do przełożenia inwestycji z powodu znaczących problemów finansowych oraz fiaska negocjacji z Chinami w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii 2. Projekt ten miał zwiększyć dostawy gazu do Chin do 100 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraina chce zatrzymać obwód Kurski. Wojskowy odradza

Jak informują branżowe media, Pekin zgodził się na zakup gazu wyłącznie po cenach krajowych rosyjskich (ok. 60 dolarów za tysiąc m sześc.), co uczyniłoby inwestycję nieopłacalną.

dsrks6d

W ubiegłym roku Gazprom odnotował po raz pierwszy od 25 lat stratę wynoszącą 629 miliardów rubli (ponad 7 miliardów USD). Eksport rosyjskiego gazu przez gazociągi spadł do 69 miliardów metrów sześciennych, najniższego poziomu od 1985 r.

Eksport do Europy, niegdyś głównego rynku Gazpromu, osiągnął najniższy poziom od końca lat 70.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsrks6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dsrks6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj