Rekolekcje wielkopostne 2024. Czy dla uczniów są wolne od szkoły?
Środa Popielcowa, która w 2024 roku wypadła 14 lutego, rozpoczęła okres wielkiego postu. Dla katolików to czas przygotowania do świąt Wielkanocnych. Ich elementem są organizowane przez parafie rekolekcje dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Czy w ich trakcie uczniowie będą mieli wolne?
Zgodnie z tradycją, rekolekcje wielkopostne są kilkudniowym okresem duchowych przygotowań do Wielkanocy, modlitwy i pokuty. Uczestniczyć w nich mogą zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież, dla których udział w organizowanych wydarzeniach i nabożeństwach może oznaczać zmiany w harmonogramie dnia oraz zajęć szkolnych.
Rekolekcje 2024. Kiedy wypadają?
Rekolekcje wielkopostne zwyczajowo trwają cztery dni - od niedzieli do środy. Rozpoczyna je niedzielna msza święta, podczas której kazanie zazwyczaj wygłasza ksiądz, który nie rezyduje na stałe w danej parafii. W czasie rekolekcji odbywają się również konferencje, modlitwy oraz spowiedź.
Mimo że rekolekcje kojarzone są z okresem wielkiego postu, mogą zostać zorganizowane również w czasie adwentu lub innego okresu liturgicznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rewolucja w czasie pracy? Mamy głos Polaków. Nie zabrakło "ale"
Rekolekcje wielkopostne. Czy są to dni wolne w szkołach?
Rekolekcje organizowane dla dzieci i młodzieży najczęściej odbywają się w pobliskich parafiach. W wielu przypadkach ich termin, jak i godziny pokrywają się z planem lekcji. Czy w związku z tym rekolekcje są wolne od szkoły?
Kwestię tę regulują przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z par. 10. pkt 1 "uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej".
Rozporządzenie nie reguluje jednak szczegółowych zasad dotyczących organizacji rekolekcji i ich terminu - te powinny zostać ustalone pomiędzy organizującymi rekolekcje a szkołą. Co więcej, z rozporządzenia wynika, że uczniowie nie mają prawnego obowiązku uczestniczenia w rekolekcjach. Prowadzący spotkania nie powinni natomiast sprawdzać obecności uczniów.
Rekolekcje zamiast lekcji? Resort edukacji pracuje nad zmianą
Ze względu na zbieżność terminu rekolekcji wielkopostnych oraz zajęć w szkołach, lekcje, które powinny zwyczajowo odbyć się w tym czasie, przepadają. Jak jednak w połowie lutego 2024 na antenie TOK FM zapowiedziała Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji, w resorcie trwają prace nad nowelizacją przepisów.
- Rekolekcje powinny być po południu, a w ciągu dnia normalne lekcje. Na pewno będziemy w ramach kompleksowego rozwiązania dotyczącego tego, jak ułożyć lekcje religii zgodnie z Konkordatem i zgodnie z interesem dzieci, rozwiązywać także ten problem - zapowiedziała, podkreślając, że szczegóły zmian nie są jeszcze znane - wymaga to rozmów i porozumienia w rządzącej koalicji.