ycipk-23ty4s

Referendum ws. odwołania prezydenta Jaśkowiaka wśród pomysłów na Poznański Budżet Obywatelski

Ponad 270 pomysłów na wydanie 15 mln zł w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosili mieszkańcy. Nie brakuje pomysłów dość niecodziennych jak np. przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta albo... likwidacja w Poznaniu problemów bezrobocia i bezdomności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Referendum ws. odwołania prezydenta Jaśkowiaka wśród pomysłów na Poznański Budżet Obywatelski
(WP.PL, Fot: Zenon Kubiak)
ycipk-23ty4s

Już po raz czwarty poznaniacy sami rozstrzygną, na co należy wydać część pieniędzy z budżetu miasta. Tym razem ich głosy zadecydują o wydaniu aż 15 mln zł, a wszystkie zgłaszane pomysły podzielono na osobne projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Podział ma zapewnić bardziej sprawiedliwy podział środków na wszystkie dzielnice Poznania.

Swoje pomysły mógł zgłosić każdy do niedzieli, 21 czerwca.

- Liczymy i wpisujemy wnioski, które dotarły do Urzędu Miasta Poznania pocztą tradycyjną lub trafiły do skrzynek podawczych. Będzie ich na pewno ponad 270 – informuje Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

ycipk-23ty4s

Wśród już znanych projektów są m.in. odbudowa wieży Zamku Cesarskiego, budowa centrum sportów wrotkarskich obok Areny, stworzenie na INEA Stadionie Muzeum Lecha Poznań, czy uruchomienie w okresie letnim kin plenerowych na wszystkich osiedlach w Poznaniu.

Nie brakuje też pomysłów dość niecodziennych. Ktoś zaproponował, aby na terenie Poznania posadzić nowy las – miałby powstać na Naramowicach. Ktoś inny rzucił pomysł całkowitego zlikwidowania w naszym mieście problemu bezrobocia i bezdomności. Ma to zagwarantować „zapewnienie wszystkim chętnym pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami oraz przyznanie bezdomnym mieszkań”, jak czytamy w opisie projektu. Zdaniem wnioskodawcy na realizację tego projektu wystarczą 2 mln zł.

Najciekawsza propozycja to jednak pomysł przeprowadzenia w Poznaniu referendum... w sprawie odwołania Jacka Jaśkowiaka z funkcji prezydenta Poznania.

- Na razie "największe dokonania" prezydenta to: usunięcie aut z dziedzińca urzędu, wymiana mebli za 80 koła na brzydsze i mniej funkcjonalne, obsadzanie stanowisk bez konkursów lub w fikcyjnych konkursach, konflikt z okolicznymi gminami (bo chce zwężać ulice), konflikt z PKP, konflikt z kibicami, konflikt z Kościołem, konflikt z radnymi miejskimi, konflikt z fanami Toru Poznań itp. Rozumiem, że został wybrany przez przypadek, ale Poznań zasługuje na dużo więcej niż to duże dziecko – przekonuje w opisie swojego projektu pomysłodawca.

ycipk-23ty4s

Sam jednak autor wątpi, aby referendum znalazło się w gronie projektów poddanych pod głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

- A teraz czekam jak zbierze się konklawe jajogłowych (tak to o was urzędasy) i zacznie kombinować, jak uwalić ten projekt, byleby nie poddać go pod głosowanie. Powodzenia! Nie spoćcie się za bardzo – podsumował swój projekt.

Wszystkie projekty zostaną bowiem ocenione merytorycznie przez poszczególne wydziały i jednostki Urzędu Miasta. Urzędnicy ocenią bowiem, czy dany projekt rzeczywiście może zostać zrealizowany w założonej formie i budżecie.

Samo głosowanie na Poznański Budżet Obywatelski odbędzie się w dniach 1-12 października. W głosowaniu będzie mógł wziąć każdy, kto czuje się poznaniakiem (bez względu na miejsce zameldowania) i ma ukończone 16 lat.

ycipk-23ty4s

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-23ty4s

ycipk-23ty4s
ycipk-23ty4s