Raz na 20 lat. Niedziela gorąca jak w lipcu
Niedziela wyborcza praktycznie w całej Polsce upłynęła pod znakiem wysokich temperatur. Były miejsca, że termometry wskazały po południu prawie 29 stopni Celsjusza. Zdaniem specjalistów to prawdziwa anomalia.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Niedziela prawie w całym kraju była pogodna i ciepła. Zgodnie z prognozami po południu zachmurzenie było małe i umiarkowane, tylko na północy okresami duże.
Gorąca niedziela wyborcza
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na godzinę 16, temperatura maksymalna wynosiła od 13,9 stopni Celsjusza w Kołobrzegu do aż 28,8 stopni Celsjusza w Jeleniej Górze. Najzimniej było na północy kraju, w pozostałych regionach słonecznie i gorąco.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W nocy będzie pogodnie, zachmurzenie będzie małe tylko na północy umiarkowane i okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, do 16 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby, południowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Nietypowy finał pojedynku lamparta z hieną
Kwietniowe anomalie pogodowe
Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny kwiecień można, jak na razie, uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą +4,1°C (stan na 4 IV 2024) - oceniają specjaliści z IMGW, z zaznaczeniem, że w całym kraju rejestrowane są dodatnie anomalie.
W niedzielę w całym kraju wartości temperatury maksymalnej były wyższe niż przeciętnie. Według badaczy z IMGW-PIB tak wysokie wartości występujące na terenie prawie całego kraju występują rzadziej niż raz na dwadzieścia lat.
Źródło: PAP, IMGW
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski