Trwa ładowanie...

Rasistowski napis w Radzie ds. Uchodźców. "Brakuje słów"

"To nie Afryka, tu drzwi się zamyka" - taki napis, jak podaje Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, zawisł na drzwiach jednego z pomieszczeń w biurze Rady ds. Uchodźców. Jest to organ administracji publicznej.
Share
Rasistowski napis w Radzie ds. Uchodźców
Rasistowski napis w Radzie ds. UchodźcówŹródło: Facebook, Fot: NIC BOTHMA
d3cty9w

Sprawę nagłośniło Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, które zajmuje się pomocą uchodźcom oraz wsparciem osób ubiegających się o azyl w Polsce.

Na drzwiach jednego z pokoi w biurze Rady ds. Uchodźców – która jest organem administracji publicznej – zawisło zdjęcie znanego pisarza Paulo Coelho ze zmyślonym cytatem o treści "to nie Afryka, tu drzwi się zamyka".

Rasistowski napis na drzwiach Rady ds. Uchodźców. "Brak nam słów"

Z informacji zawartych na stronie rady wynika, że organ ten rozpatruje odwołania i zażalenia na decyzje Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców w zakresie nadawania lub pozbawiania statusu uchodźcy, a także udzielania ochrony.

d3cty9w

"Taki oto napis zobaczą Afrykańczycy, którzy ubiegają się w Polsce o ochronę międzynarodową, gdy zjawią się w budynku Rady ds. Uchodźców, aby zapoznać się z aktami swojej sprawy" – napisano na profilu społecznościowych Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Prawnicy specjalizujący się w pomocy uchodźcom przyznają, że ciężko im znaleźć słowa opisujące tę sytuację.

"Pozwolimy sobie zacytować 'Lapidaria' Ryszarda Kapuścińskiego: problem rasizmu to problem kultury. (...) Ludzie, którzy uważają się za coś wyższego, niż są i niż na to zasługują, rasizm jest potrzebny jako mechanizm dominacji i samowychowania. Jako trampolina, która wyrzuci ich w górę (...)" – czytamy we wpisie SIP.

d3cty9w

Rasizm w biurze administracji publicznej? Wysłano pytania do KPRM

Jak z kolei zaznacza OKO.press, bulwersujący napis wisi na drzwiach jednego z pomieszczeń na piętrze, gdzie przechowywane są akta spraw.

Adres budynku to Aleje Ujazdowskie 2/3 w Warszawie. Autor zdjęcia – które zostało wykonane w zeszłym tygodniu - miał prosić o anonimowość.

Dziennikarze portalu skontaktowali się z przedstawicielami rady oraz z KPRM w tej sprawie. Odpowiedź jednak jeszcze nie nadeszła.

d3cty9w

Japonia uzyskuje 7 dawek szczepionki z jednej fiolki. Dr Grzesiowski komentuje

Przeczytaj także:

Słowo "Murzyn" z negatywną opinią RJP. Eksperci o tym, jakich określeń używać

Francja. Umieścił na budynku antysemickie napisy. Polak skazany

Źródło: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, OKO.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3cty9w

Podziel się opinią

Share
d3cty9w
d3cty9w
Więcej tematów