Rasistowski napis w Radzie ds. Uchodźców. "Brakuje słów"
"To nie Afryka, tu drzwi się zamyka" - taki napis, jak podaje Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, zawisł na drzwiach jednego z pomieszczeń w biurze Rady ds. Uchodźców. Jest to organ administracji publicznej.
Sprawę nagłośniło Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, które zajmuje się pomocą uchodźcom oraz wsparciem osób ubiegających się o azyl w Polsce.
Na drzwiach jednego z pokoi w biurze Rady ds. Uchodźców – która jest organem administracji publicznej – zawisło zdjęcie znanego pisarza Paulo Coelho ze zmyślonym cytatem o treści "to nie Afryka, tu drzwi się zamyka".
Rasistowski napis na drzwiach Rady ds. Uchodźców. "Brak nam słów"
Z informacji zawartych na stronie rady wynika, że organ ten rozpatruje odwołania i zażalenia na decyzje Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców w zakresie nadawania lub pozbawiania statusu uchodźcy, a także udzielania ochrony.
"Taki oto napis zobaczą Afrykańczycy, którzy ubiegają się w Polsce o ochronę międzynarodową, gdy zjawią się w budynku Rady ds. Uchodźców, aby zapoznać się z aktami swojej sprawy" – napisano na profilu społecznościowych Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Prawnicy specjalizujący się w pomocy uchodźcom przyznają, że ciężko im znaleźć słowa opisujące tę sytuację.
"Pozwolimy sobie zacytować 'Lapidaria' Ryszarda Kapuścińskiego: problem rasizmu to problem kultury. (...) Ludzie, którzy uważają się za coś wyższego, niż są i niż na to zasługują, rasizm jest potrzebny jako mechanizm dominacji i samowychowania. Jako trampolina, która wyrzuci ich w górę (...)" – czytamy we wpisie SIP.
Rasizm w biurze administracji publicznej? Wysłano pytania do KPRM
Jak z kolei zaznacza OKO.press, bulwersujący napis wisi na drzwiach jednego z pomieszczeń na piętrze, gdzie przechowywane są akta spraw.
Adres budynku to Aleje Ujazdowskie 2/3 w Warszawie. Autor zdjęcia – które zostało wykonane w zeszłym tygodniu - miał prosić o anonimowość.
Dziennikarze portalu skontaktowali się z przedstawicielami rady oraz z KPRM w tej sprawie. Odpowiedź jednak jeszcze nie nadeszła.
Japonia uzyskuje 7 dawek szczepionki z jednej fiolki. Dr Grzesiowski komentuje
Przeczytaj także:
Źródło: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, OKO.press