Trwa ładowanie...

Ranni w busach, zabici w ciężarówkach. Wstrząsające doniesienia z Białorusi

Szpitale w białoruskich miastach Homel, Mozyrz i Narowla są pełne rannych rosyjskich żołnierzy, a kostnice ich ciał - informuje w nocy z soboty na niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na Radio Swaboda. Mieszkańcy Homla relacjonują reporterom stacji, że ranni żołnierze przewożeni są autobusami, a zabici - ciężarówkami.

Share
Na zdjęciu nadpalony dokument jednego z rosyjskich żołnierzy znaleziony w Ukrainie Na zdjęciu nadpalony dokument jednego z rosyjskich żołnierzy znaleziony w Ukrainie Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
d46z5tj

Stacja przekazała, że personel szpitali musiał podpisać zobowiązanie do zachowania poufności. Niektórym medykom grożono zwolnieniem z pracy. W ubiegłym tygodniu w Mozyrze zwłoki rosyjskich żołnierzy umieszczano w wagonach pociągu Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD). Tłumaczono to tym, że kostnice pękają w szwach.

- Ciał było nieprawdopodobnie wiele. Znajdujący się na stacji kolejowej Mozyrz ludzie byli zaszokowani liczbą zwłok ładowanych do pociągu. Niektórzy zaczęli nagrywać to na wideo, ale wojskowi podbiegli do nich i nakazali skasować nagrania - opowiedział Radiu Swaboda mieszkaniec Mozyrza.

Rosja bombarduje szpital dziecięcy w Ukrainie. Relacja mera Żytomierza

- We wiosce Kamienka pod Mozyrzem otoczono cmentarz. Nikogo nie wpuszczano. Ustawiono posterunki. Prawdopodobnie zaczęto chować tam Rosjan - dodał.

d46z5tj

Z kolei mieszkańcy Homla relacjonowali reporterom stacji, że ranni rosyjscy żołnierze przewożeni są autobusami, a zabici - ciężarówkami. - Na "Uralu" ich zwłoki transportowane są na lotnisko, a stamtąd - do Rosji - powiedział jeden z nich.

Armia rosyjska nie ujawnia strat, jakie ponosi w wojnie przeciwko Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy szacuje je na 12 tys. wojskowych (zabitych, rannych i wziętych do niewoli).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46z5tj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d46z5tj
Więcej tematów