Ranking zaufania do polityków. Bilans Tuska pozostawia wiele do życzenia
Liderami sierpniowego rankingu zaufania polityków zostali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak. Z kolei z największą nieufnością spotyka się szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Z wyników sondażu CBOS wynika, że największym zaufaniem wśród przedstawicieli opozycji cieszy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"W sierpniu, w porównaniu z lipcem, wzrosły odsetki deklarujących zaufanie, a zmniejszyły się grupy deklarujących nieufność do wszystkich uwzględnionych w obu badaniach polityków Zjednoczonej Prawicy. Odwrotne zjawisko, czyli zwiększenie się grup badanych deklarujących nieufność przy jednoczesnym spadku odsetków deklarujących zaufanie, nastąpiło natomiast w przypadku polityków opozycyjnych, niezależnie od reprezentowanych przez nich opcji" - zauważył CBOS w komentarzu do badania przekazanego w czwartek PAP.
W sierpniu - podobnie jak przed miesiącem - na czele rankingu zaufania do polityków jest prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do niego wyraziło 54 proc. ankietowanych, zaś nieufność 35 proc. Odsetek wskazań zaufania wobec prezydenta w porównaniu z lipcem wzrósł o 8 pkt proc., zaś deklaracji nieufności spadł o 7 pkt proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mocne uderzenie z HIMARS-ów. Rosjanie uciekali w panice
Ranking zaufania w sierpniu. Szczegóły badania CBOS
Drugie miejsce w sondażu zajął premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 43 proc. badanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 44 proc. W odniesieniu do szefa rządu CBOS odnotował jednak najbardziej znaczące pozytywne zmiany w społecznym odbiorze - wzrost deklaracji zaufania o 8 pkt proc. i spadek deklaracji nieufności o 9 pkt - w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca.
Na trzecim miejscu rankingu w sierpniu znalazł się szef MON Mariusz Błaszczak, wobec którego zaufanie wyraziło 39 proc. ankietowanych, a nieufność 34 proc.
Następnie - po 38 proc. respondentów deklarujących zaufanie - CBOS odnotował w przypadku prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wicepremiera, lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. W przypadku Trzaskowskiego nieufność zadeklarowało 42 proc. badanych, zaś w przypadku Kaczyńskiego - 50 proc.
W odniesieniu do tych polityków odnotowano jednak odmienne tendencje w porównaniu z lipcowym badaniem. W przypadku Trzaskowskiego wskazania zaufania spadły o 7 pkt proc., zaś nieufności wzrosły o 5 pkt proc. Natomiast w odniesieniu do Kaczyńskiego wskazania zaufania wzrosły o 7 pkt proc., zaś nieufności spadły o 9 pkt proc.
Spośród innych liderów partii Szymon Hołownia z Polski2050 odnotował w sondażu 33 proc. wskazań zaufania i 42 proc. nieufności; minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Suwerennej Polski 31 proc. wskazań ufności i 50 proc. braku zaufania, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL 29 proc. wskazań zaufania i 32 proc. nieufności.
W przypadku lidera PO Donalda Tuska zaufanie do niego wyraziło 27 proc. ankietowanych, a nieufność dwa razy więcej - 54 proc. W porównaniu z lipcem zaufanie do tego polityka spadło o 7 pkt proc., a wskazania nieufności wzrosły o 2 pkt proc.
W badaniu uwzględniono też dwóch liderów Lewicy: Włodzimierza Czarzastego (22 proc. zaufania przy 31 proc. nieufności) oraz Adriana Zandberga (18 proc. zaufania przy 21 proc. nieufności). Z kolei lider Konfederacji Sławomir Mentzen (13 proc. zaufania przy 30 proc. nieufności). W przypadku dwóch ostatnich polityków wielu ankietowanych zadeklarowało ich nieznajomość - 46 proc. wobec Zandberga i 44 proc. wobec Mentzena.
Blisko połowa ankietowanych (49 proc.) nie kojarzyła ministra rolnictwa Roberta Telusa (21 proc. zaufania i 18 proc. nieufności). W badaniu uwzględniono jeszcze ministrów: polityki społecznej i rodziny Marlenę Maląg (28 proc. zaufania i 17 proc. nieufności), aktywów państwowych Jacka Sasina (26 proc. zaufania i 43 proc. nieufności), spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego (24 proc. zaufania i 29 proc. nieufności).
Zaufanie wobec marszałek Sejmu Elżbiety Witek wyraziło 35 proc. badanych, a nieufność 31 proc. Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 37 proc. pytanych.
Wyniki badania. Polacy nie ufają politykom
"Polacy niezmiennie mają bardzo krytyczny stosunek do klasy politycznej. W sierpniu, tak jak we wcześniejszych sondażach, większość uwzględnionych w badaniu polityków częściej budzi wśród respondentów nieufność niż zaufanie. W tym miesiącu do wyjątków pod tym względem należy pięcioro na 18 uwzględnionych w badaniu osób" - zaznaczył CBOS.
Z tej piątki najlepiej pod względem bilansu zaufania i nieufności wypada prezydent Andrzej Duda. Dodatni bilans wskazań pozytywnych odnotowali ponadto ministrowie Maląg, Błaszczak, Telus i marszałek Witek.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, w dniach od 14 do 27 sierpnia br. na próbie liczącej 1024 osoby.
Czytaj także:
Źródło: PAP