Trwa ładowanie...

Rafał Trzaskowski o reparacjach: wywoływanie histerii antyniemieckiej

Według Rafała Trzaskowskiego w dyskusji o reparacjach chodzi o wywołanie kolejnej awantury. - Chodzi o wywołanie histerii antyniemieckiej, histerii antyunijnej, histerii antyfrancuskiej po to, żeby pokryć swoje dyletanctwo i mieć wytłumaczenie, dlaczego PiS przegrywa właściwie każdą ważną batalię w UE - powiedział poseł PO.

Rafał Trzaskowski o reparacjach: wywoływanie histerii antyniemieckiejŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d1hj6jo
d1hj6jo

"Czy PiS będzie domagał się reparacji od Rosji?"

W opinii Rafała Trzaskowskiego, "gdyby ktoś na serio chciał zabiegać o reparacje to najpierw zrobiłby analizy, najpierw dobrze by się przygotował do tego, potem zawiadomiłby formalnie jednego z naszych najbliższych partnerów w UE, że będzie o nie występował, prowadziłby wiele rozmów zakulisowych i dopiero później nagłośniłby tę sprawę w kraju".

- Czy rząd PiS będzie się domagał reparacji również od Związku Radzieckiego, czyli od Rosji, która jest spadkobiercą, czy będzie się domagał reparacji od Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, bo to one w Poczdamie zdecydowały o ostatecznych rozwiązaniach dotyczących mapy Europy? - odparł zapytany przez dziennikarzy, czy Polsce należą się reparacje. Jak dodał, rząd powinien zająć się debatą nt. unijnego budżetu.

Polityka międzynarodowa. Sondaż WP: Polacy zaniepokojeni naszą pozycją na świecie

"To zawsze prowadzi na końcu do wojny"

Zdaniem posła PO Sławomira Nitrasa, nie jest normalne, że posłowie sejmowej komisji spraw zagranicznych dowiadują się o analizie Biura Analiz Sejmowych z mediów.

d1hj6jo

- Jest zdruzgotana cała polska obecność w UE, wszystkie polskie priorytety w UE, budżet europejski z perspektywy polskiej jest zdruzgotany za mglistą perspektywę reparacji, co do których argumentów prawnych, jako parlamentarzyści, nie poznaliśmy - powiedział Nitras. - My zwracamy uwagę tylko na jedną rzecz, że bardzo łatwo jest napuścić ludzi na ludzi, że bardzo łatwo wskazać, że jeden naród doznał krzywdy od drugiego narodu i każdy naród swoje krzywdy potrafi hołubić i udowodnić, że są największe. Na końcu to zawsze prowadzi do wojny. I może to jest wielkie słowo, ale to zawsze prowadzi na końcu do wojny - zaznaczył poseł PO.

Jak dodał Nitras, nie podoba mu się polityka rządu, która powoduje, że nie jest pewien czy jego dzieci będą żyły w bezpiecznym i spokojnym kraju.

Na stronie Sejmu opublikowano ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych dot. reparacji wojennych. Wynika z niej, że zasadne jest twierdzenie, iż Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

d1hj6jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hj6jo
Więcej tematów