Trwa ładowanie...
d4d8wrl

Radosław Sikorski o ruchu Jarosława Gowina: mógł zalicytować wyżej

- Żałuję, że Jarosław Gowin nie zagrał o tekę premiera - przyznał w rozmowie z TVN24 Radosław Sikorski. Europoseł PO ocenił także wtorkowy wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski (europoseł PO)
Radosław Sikorski (europoseł PO) (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d4d8wrl

We wtorek podczas posiedzenia Sejmu Prawo i Sprawiedliwość niespodziewanie wycofało swój projekt znoszący limit 30-krotności składek na ZUS. Nowe prawo od początku budziło duże kontrowersje - szczególnie wśród posłów Porozumienia (koalicjanta PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy). Ci zapowiedzieli, że nie będą głosować za rozwiązaniem proponowanym przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

- To jest najważniejsze wydarzenie polityczne dnia. To jest wybicie się Gowina na niepodległość. Widać, że ma pełną kontrolę nad swoją frakcją i może postawić się Prezesowi. Wcześniej tego nie było - przyznał w rozmowie z TVN24 Radosław Sikorski. Według byłego ministra dyplomacji Gowin jest "jedynym szefem, który ma zdolność koalicyjną na lewo, czyli do centrum". - Mógł zalicytować wyżej - dodał.

Europoseł PO był także pytany o wtorkowy wyrok TSUE ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z orzeczeniem to Sąd Najwyższy ma rozpatrywać niezależność nowo powołanej izby.

d4d8wrl

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

- Orzeczenie mnie zaskoczyło i zmartwiło - bo przecież wyroki Trybunału Konstytucyjnego nadal nie są publikowane. Są wyroki Sądu Najwyższego, że prezydent nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem. Czyli: mamy wyrok i rząd go nie respektuje. Tu jest problem - analizował Sikorski.

Polityk dodał, że "UE nie ma instrumentów zmuszania krajów do respektowania krajowej konstytucji". - Oni tym wyrokiem mówią: uporządkujcie sprawy w domu, bo to może zaśmiecić cały system europejski - przyznał Sikorski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

d4d8wrl

Podziel się opinią

Share

d4d8wrl

d4d8wrl
Więcej tematów