Trwa ładowanie...

Wyrok TSUE. Małgorzata Gersdorf: kluczowy dla polskiego sądownictwa

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kluczowy wyrok dla polskiego sądownictwa, ale również bardzo ważny dla całej wspólnoty europejskiej - stwierdziła na konferencji I prezes Sądu Najwyższego. Prof. Gersdorf zapowiedziała, że teraz należy rozpocząć odbudowanie zaufania do SN i KRS.

Share
Wyrok TSUE. Małgorzata Gersdorf: kluczowy dla polskiego sądownictwa
Źródło: PAP, fot: PAP/Rafał Guz
d4dghme

- TSUE przyznał, że to, co mówiliśmy od lat, że zmiany legislacyjne, wprowadzane ekspresowo bez debaty, bez poszanowania demokratycznego systemu stanowienia praw doprowadziły do tego, że polskie sądownictwo stało się upolitycznione. Tak nie może być w demokratycznym państwie - mówiła prof. Małgorzata Gersdorf.

I prezes SN zapowiedziała, że sąd pod jej kierownictwem wyda stosowne orzeczenia bez zbędnej zwłoki. - To jednak wymaga czasu, to nie będzie się działo z dnia na dzień - dodała.

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Według prawniczki należy również rozpocząć działania, które odbudują zaufanie do dwóch głównych instytucji - SN i KRS. - Trzeba to uczynić ze względu na dobro Polski, a przede wszystkim dla Polek i Polaków - stwierdziła Gersdorf.

Wtorkowe orzeczenie unijnego trybunału skomentował m.in. prezydent Andrzej Duda.- Orzeczenie TSUE jest znamienne, można się dopatrzeć ukrytego stanowiska, że kwestie, o które pytał SN, są kwestiami politycznymi, które powinny zostać rozstrzygnięte w kraju i Trybunał nie będzie tych spraw za Polaków przesądzał - stwierdził prezydent.

d4dghme

Do wyroku TSUE odniósł się minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro powiedział, że jest to "bardzo dobre rozstrzygnięcie". Dodał, że TSUE orzekł to, czego się spodziewał. - Czyli tego, że TSUE nie jest właściwy do oceniania spraw związanych z organizacją polskiego sądownictwa i przesunął piłeczkę z powrotem na polskie podwórko - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dghme

Podziel się opinią

Share
d4dghme
d4dghme
Więcej tematów