Trwa ładowanie...

Krystian Markiewicz z "Iustitii" apeluje do sędziów. "Dobro obywateli najważniejsze"

Sędzia Krystian Markiewicz uważa, że Sąd Najwyższy podzieli zastrzeżenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce, aby sędziowie obecnej KRS powstrzymali się od orzekania.

Krystian Markiewicz z "Iustitii" apeluje do sędziów. "Dobro obywateli najważniejsze"Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk
d2lirzj
d2lirzj

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ws. niezależności Izby Dyscyplinarnej w Polsce. Spory dotyczące prawa Unii mają należeć tylko do wyłącznej kompetencji sądu, który jest niezawisły i bezstronny. Problem ma być również wtedy, gdy "istnieją wątpliwości dotyczące wpływów władzy ustawodawczej i wykonawczej od czynników zewnętrznych".

O takich warunkach powinien jednak decydować Sąd Najwyższy, który zwrócił się z takimi pytaniami do TSUE. Gdyby Izbie Dyscyplinarnej brakowało niezależności i bezstronności wówczas SN mógłby przestać stosować przepisy dotyczące m.in. przejścia sędziów w stan spoczynku.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skomentował sędzia "Iustitii".- Należy spodziewać się, że Sąd Najwyższy podzieli zastrzeżenia TSUE. Apelujemy do sędziów obecnej KRS, aby powstrzymali się od orzekania. Dobro obywateli jest najważniejsze. To będzie dojrzała, sędziowska decyzja. Ta kwestia musi jednoznacznie zostać przesądzona przez SN - powiedział Krystian Markiewicz.

PiS oszukał Polaków? M. Kamiński: muszą spełnić nieracjonalne obietnice

Sędzia "Iustitii" dodał, że Sejm i Senat muszą podjąć pracę ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Wybór członków musi być dokonywany przez sędziów, a nie polityków. To kwestia odpowiedzialności za państwo. Nie ma wątpliwości, że postępowania dyscyplinarne powinny zostać wstrzymane. Lepiej jest poczekać i wstrzymać się od wyroku niż pogłębiać chaos w Polsce - dodał.

d2lirzj

- Jeśli Sąd Najwyższy potwierdzi, że Izba Dyscyplinarna SN będzie powołana niewłaściwie, to będzie problem prawny. Realne będzie wznowienie postępowań. Będą one musiały być kontynuowane przez prawidłowo wybranych sędziów. Prawdopodobne zajmą się tym Izby Karne - zakończył Markiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lirzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lirzj
Więcej tematów