Rada Europy apeluje do posłów ws. reformy KRS

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy apeluje do polskich posłów, aby nie przyjmowali ustawy reformującej Krajową Radę Sądownictwa. Nils Muinieks wysłał w tej sprawie list do marszałka Sejmu i prosi w nim Marka Kuchcińskiego o przekazanie widomości wszystkim posłom.

Rada Europy apeluje do posłów ws. reformy KRS
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski
Radosław Rosiejka

03.04.2017 10:58

Według przedstawiciela Rady Europy, proponowane przez Zbigniewa Ziobrę zmiany są zagrożeniem dla władzy sądowniczej w Polsce. Nils Muinieks przypomina, że aby zachować niezależność sądów ich wybór powinien być niezależny od rządu, ponieważ w innym przypadku pojawia się ryzyko nacisków politycznych.

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy zwraca uwagę, że proponowane zmiany w ustawie o KRS naruszają niezależność organu, który jest gwarantem niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Również skrócenie kadencji członków KRS ma być sprzeczne z zasadą niezależności.

Jak dowiedziało się Radio ZET, list z wątpliwościami na temat reformy KRS dotarł już do Marka Kuchcińskiego.

Krytyka planów ministerstwa sprawiedliwości

Zmiany w sądownictwie proponowane przez Zbigniewa Ziobry skrytykowało już OBWE. Według organizacji, m.in. automatyczne wygaszenie kadencji 15 sędziów-członków KRS w 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy stanowiłoby "bezpośrednią ingerencję w gwarancje niezależności przysługujące temu należycie ukonstytuowanemu organowi konstytucyjnemu". OBWE uznała, że brak możliwości odwołania się przez sędziów od tej decyzji naruszałoby art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Swoje zaniepokojone reformą KRS wyraził też Naczelny Sąd Administracyjny. Według sędziów zmiany w KRS bez zmieniania konstytucji niosą ryzyko ograniczenia konstytucyjnych obowiązków KRS jako strażnika niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

W tym tygodniu Sejm ma przeprowadzić pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o KRS. Zmiany zakładają m.in. powstanie w Radzie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji jej 15 członków-sędziów. Nowych sędziów wybrałby Sejm. Również obecna kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów miałaby ulec wygaszeniu.

Źródło: Radio ZET, Rada Europy, WP

zbigniew ziobrokrssąd
Zobacz także
Komentarze (37)