Putin zaatakuje Polskę? Nowy sondaż
Rośnie liczba osób obawiających się napaści Rosji na Polskę - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. W tej chwili ataku Putina spodziewa się już prawie połowa ankietowanych.
"Moim zdaniem Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę". Na tak postawione stwierdzenie 47,4 proc. ankietowanych w sondażu odpowiedziało twierdząco. Wśród nich 12 proc. zdecydowanie zgadza się z taką opinią, a 35,4 proc. stwierdziło, że raczej się zgadza.
Przeciwnego zdania co do możliwego ataku Putina na Polskę jest 38,2 proc. badanych. Wśród nich 29,5 proc. raczej nie zgadza się z taką możliwością, a 8,7 proc. zdecydowanie się nie zgadza.
W porównaniu do badania z maja 2023 roku odsetek osób przewidujących możliwość ataku Putina na Polskę wzrósł aż o 16 punktów procentowych.
Najbardziej ataku Rosji na Polskę obawiają się wyborcy Trzeciej Drogi (60 proc.) i PiS (55 proc.). Wśród wyborców KO jest to 42 proc., a Lewicy 20 proc. osób.
"Ataku boi się ponad 60 proc. kobiet i 34 proc, mężczyzn. Z kolei w podziale na wiek badanych widać korelację, że im starszy ankietowany tym wyższy poziom obaw, natomiast jeśli chodzi o podział ze względu na miejsce zamieszkania najwięcej obaw jest na wsi i w małych miastach" - czytamy w portalu "Dziennika Gazecie Prawnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczne nagranie z Awdijiwki. Rosyjski pocisk spadł tuż obok
W sondażu zapytano także jak zakończy się wojna Rosji z Ukrainą. 47 proc. osób odpowiedziało, że konflikt będzie trwał wiele lat i zakończy się wyniszczeniem obu krajów. 17 proc. pytanych uważa, że wygra Ukraina, a 14 proc., że Rosja.
Kolejny taki sondaż
Ponad połowa Polaków bierze pod uwagę wojnę NATO z Rosją; 32 proc. respondentów nie obawia się takiego scenariusza - wynika z kolei z opublikowanego we wtorek sondażu Instytutu Badań Pollster dla wtorkowego "Super Expressu".
W sondażu zapytano ankietowanych, czy obawiają się, że może dojść do wojny Rosji z NATO. 56 proc. ankietowanych przyznało, że ma takie obawy. 32 proc. respondentów nie widzi takiego zagrożenia, a 12 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Czytaj także:
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", PAP