Trwa ładowanie...

Putin udaje historyka. To jednak złowróżbne słowa

Dyktator z Kremla, po otwarciu wystawy "Piotr I. Narodziny Imperium", spotkał się z pracownikami reżimowych mediów z Rosji oraz młodymi obywatelami i najwyraźniej postanowił udawać historyka. - Konieczne jest rozszerzenie naszych terytoriów - stwierdził Władimir Putin.

Putin porównał się z carem Piotrem I i nazwał "odzyskanie terytoriów" swoim zadaniem Putin porównał się z carem Piotrem I i nazwał "odzyskanie terytoriów" swoim zadaniem Źródło: PAP
dscfm7c
dscfm7c

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy powiedział, że celem Rosji jest "odzyskanie" terytoriów, porównując obecne wydarzenia do czasów Piotra I Wielkiego, którego 350. urodziny obchodzone były w Moskwie w czwartek - zauważa ukraińska redakcja BBC.

Putin o swoim zadaniu

Po wizycie na okolicznościowej wystawie Putin porównał się z carem Piotrem I i uznał odzyskanie dawnych terytoriów Rosji i ZSRR za swoje zadanie.

- Fakt, że musimy się jakoś bronić, walczyć o to, jest rzeczą oczywistą. Prawie nic się nie zmieniło. Piotr I Wielki prowadził Wielką Wojnę Północną przez 21 lat. Wydawałoby się, że w stanie wojny ze Szwecją, coś zdobył... Niczego nie zdobył! Odzyskał! Tak, to jest tam, gdzie powstał Petersburg - mówił dyktator.

dscfm7c

- Nam też los przypisał zadanie odzyskania i wzmocnienia - powiedział Putin. Nie wspomniał w tym kontekście o wojnie z Ukrainą.

Putin: Rosja nie da się odgrodzić

Rozmawiając z grupą "młodych właścicieli firm z Rosji", Putin stwierdził, że nie może popełnić błędu z przeszłości.

- Rosja nie nadepnie na te same grabie, co ZSRR. Rosyjska gospodarka pozostanie otwarta. Rosja nie da się odgrodzić - stwierdził rosyjski przywódca.

dscfm7c

Nowy obwód na okupowanych terenach?

Rosyjski niezależny serwis Meduza, powołując się na źródła bliskie administracji prezydenta Rosji, napisał tymczasem, że Kreml chce połączyć okupowane w Ukrainie terytoria i stworzyć z nich kolejny okręg federalny, który miałby wejść w skład Federacji Rosyjskiej.

Według Meduzy do nowego okręgu miałyby wejść samozwańcze Doniecka Republika Ludowa, Ługańska Republika Ludowa i okupowane terytoria obwodów chersońskiego i zaporoskiego. "Okręg ma pojawić się po przeprowadzeniu na tych terytoriach referendów o dołączeniu do Rosji" - przekazało jedno ze źródeł.

Źródła: RIA Nowosti, BBC, pravda.com.ua

dscfm7c

Zobacz też: "Straszne kłamstwa”. Co z Niemcami? Analiza z PISM musi niepokoić Polskę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dscfm7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dscfm7c
Więcej tematów