Kara śmierci dla Brytyjczyków schwytanych w Mariupolu. Mimo konwencji

"Sąd" w tzw. Donieckiej Republice Ludowej skazał na karę śmierci dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za to, że walczyli po stronie Ukrainy. O wyroku poinformował Reuters, powołując się na reżimowe media z Rosji.

Obcokrajowcy z Mariupola skazani na śmierć. Mimo konwencji
Obcokrajowcy z Mariupola skazani na śmierć. Mimo konwencji
Źródło zdjęć: © Twitter
Arkadiusz Jastrzębski

09.06.2022 | aktual.: 09.06.2022 17:01

Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. O rozpoczęciu "procesu" prorosyjscy bojownicy z Donbasu powiadomili we wtorek.

Kara śmierci mimo Konwencji Genewskiej

Podczas pierwszego dnia procesu obaj mężczyźni wyglądali na wychudzonych i zagłodzonych - zauważa telegraph.co.uk. Obaj zeznali, że służyli w regularnych jednostkach wojskowych w Mariupolu, w związku z czym przysługuje im ochrona jako jeńcom wojennym na podstawie Konwencji Genewskiej.

Brytyjscy obywatele i Marokańczyk zostali oskarżeni o walkę jako najemnicy, mimo że obaj mieszkają na stałe w Ukrainie i od kilku lat oficjalnie służą w jej siłach zbrojnych.

Aslin - 28-latek pochodzący z Newark w Nottinghamshire - był pokazywany w rosyjskiej telewizji państwowej również podczas przesłuchania. Miał siniaki i rozcięcie na czole.

Zostali schwytani w Mariupolu

Pinner natomiast został sfilmowany w kwietniu, mówiąc, że został schwytany podczas obrony Mariupola. Jego rodzina podkreślała wówczas, że "nie był ochotnikiem ani najemnikiem, ale oficjalnie służył w armii ukraińskiej".

Dwóch Brytyjczyków stanęło przed sądem wraz z Ibrahimem Sadunem, marokańskim studentem z tej samej ukraińskiej jednostki w Mariupolu, która poddała się po 48-dniowej walce z armią rosyjską, gdy miasto zostało zmasakrowane przez naloty.

Źródła: BBC News, PAP, telegraph.co.uk

Wybrane dla Ciebie