Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosja wycofuje jednostki, bo nie dają rady. "Umierają jak muchy"

Trwa 106. dzień inwazji w Ukrainie. Serhij Hajdaj, szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego, relacjonował w rozmowie z Radiem Swoboda, że Rosjanie wycofali jednostki złożone z Buriatów ze Siewierodoniecka, gdzie wciąż trwają ciężkie walki. - Oni umierali jak muchy. Nie mogli dać rady ukraińskim obrońcom - powiedział. Wcześniej generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, podał, że rosyjskie samoloty przeprowadziły atak rakietowy na północy Ukrainy z terytorium Białorusi.

Jednostki jadą na frontJednostki jadą na frontŹródło: PAP
d7njbts
d7njbts
  • • Serhij Hajdaj, szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego, stwierdził w rozmowie z Radiem Swoboda, że Rosjanie wycofali jednostki złożone z Buriatów ze Siewierodoniecka, gdzie wciąż trwają ciężkie walki. - Oni umierają jak muchy. Raszyści wycofali ich ze Siewierodoniecka, ponieważ nie mogą oni dać rady ukraińskim obrońcom - powiedział.  

  • • Rosjanie mają poważny problem. Rośnie im liczba zabitych żołnierzy i nie mają gdzie przechowywać zmarłych. Kończą się miejsca w chłodniach na okupowanych przez nich terenach.

  • • Ukraińskie media, powołując się na dziennikarza Romana Boczkałę informują o znieszczeniu bazy najemników z grupy Wagnera w miejscowości Kadyjewka w obwodzie ługańskim. Baza znajdowała się na miejscowym stadionie, przeżyć miała tylko 1 osoba. Nie jest jasne, jak doszło do pożaru. Według władz separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej miasto, które od 2014 roku znajduje się pod jej kontrolą, zostało ostrzelane przez ukraińską armię 16 pociskami rakietowymi.

  •  Rosjanie przemieszczają czołgi T-62 do Wasylówki w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Rosja prawdopodobnie chce wzmocnić kontrolę nad trasą T0812 w rejonach orichiwskim i wasylowskim, na granicy obwodów zaporoskiego i donieckiego, w celu wspierania operacji na północnym wschodzie obwodu zaporoskiego. 
Trwa łączenie
23:10, 09.06.2022
23:03, 09.06.2022

"Dziękuję ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi za dzisiejsze udane spotkanie. Stany Zjednoczone i Polska pozostają w ścisłej współpracy w działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy" - napisał również w tym medium ambasador USA Mark Brzezinski.

22:54, 09.06.2022

"Minister Zbigniew Rau przyjął dziś w MSZ ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Spotkanie było okazją do omówienia licznych płaszczyzn polsko-amerykańskiej współpracy oraz wspólnych polsko-amerykańskich wysiłków na rzecz pomocy dotkniętym rosyjską inwazją na Ukrainę" - przekazał na Twitterze resort dyplomacji.

22:43, 09.06.2022

Wspólne polsko-amerykańskie wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie oraz współpraca na licznych płaszczyznach między Polską i USA były przedmiotami czwartkowej rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i ambasadora USA Marka Brzezinskiego - poinformowało polskie MSZ.

21:58, 09.06.2022

Ukraińska artyleria ostrzelała pozycje Rosjan. Nagranie z południa Ukrainy.

21:42, 09.06.2022

Z powodu wojny 15-procentowy spadek PKB w pierwszym kwartale 2022 r. odnotowała ukraińska Państwowa Służba Statystyki – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. 


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje, że z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, spadek PKB wyniesie 30 proc.


Bank Światowy ocenia, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 r. nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją prognoza BŚ przewidywała wzrost o 3,2 proc.

21:20, 09.06.2022

Ilu Rosjan potrzeba, żeby jeden Putin mógł skorzystać z toalety?

21:18, 09.06.2022

Inwazja rosyjska na Ukrainę stanowiąca zagrożenie dla państw członkowskich NATO sąsiadujących z Ukrainą jest dla nich okazję do inwestycji militarnych - powiedział w czwartek w Bukareszcie zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana.


Podczas zorganizowanej w siedzibie rumuńskiego parlamentu konferencji Geoana zauważył, że konflikt na Ukrainie pozwala państwom takim jak Rumunia, Słowacja czy Polska na „przyciągnięcie wielu przedsięwzięć w dziedzinie obrony”.


- Mamy nadzieję, że przemysł obronny w tych nowych państwach NATO stanie się częścią jednego dużego systemu militarnego, na który składają się bazy wojskowe, firmy zbrojeniowe, armia i struktury bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył Geoana.

21:01, 09.06.2022

I znów nagranie spod Bachmutu. Rosyjski pocisk kierownay KUB-BLA uderza w ukraińskie pozycje.

20:59, 09.06.2022

Ukraińska samobieżna armata 2S7 Pion trafiona pociskiem kasetowym pod Bachmutem. 

20:51, 09.06.2022

Ukraiński dron wyrusza na misję bojowo-rozpoznawczą.

20:38, 09.06.2022

Ukraiński van, który dowozi zaopatrzenie na front.

20:33, 09.06.2022

Ukraińscy żołnierze w drodze na front w helikopterze Mi-8.

20:31, 09.06.2022

Rosyjscy wojskowi przywożą na okupowane tereny obwodu chersońskiego swoje rodziny, by w ten sposób pokazać, że zostaną tam „na zawsze” – przekazało dowództwo Południe armii ukraińskiej. 

20:26, 09.06.2022

Serhij Hajdaj, szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego, stwierdził w rozmowie z Radiem Swoboda, że Rosjanie wycofali jednostki złożone z Buriatów ze Siewierodoniecka, gdzie wciąż trwają ciężkie walki.


- Oni umierają jak muchy. Raszyści wycofali ich ze Siewierodoniecka, ponieważ nie mogą oni dać rady ukraińskim obrońcom - powiedział. 


Zaznaczył też, że w Lisiczańsku, ani jego najbliższych okolicach, nie toczą się żadne walki. Natomiast, jak relacjonował, miasto to znajduje się pod silnym ostrzałem rosyjskiej artylerii.  

20:16, 09.06.2022

Wszyscy z 2449 ukraińskich obrońców Mariupola, którzy opuścili zakłady Azowstal, przebywają w byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) - pisze w czwartek portal Ukrainska Prawda powołując się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).


Ukraińscy obrońcy nie poddali się Rosjanom, ale oddali się w ich ręce na ściśle określonych warunkach, które zostały wcześniej wynegocjowane między ukraińskim a rosyjskim wywiadem wojskowym - pisze portal opierając się również na źródłach w administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


"Po pierwsze, oni nie złożyli broni przed Rosjanami, wszyscy walczący w Azowstalu oddali broń swoim oficerom (...) oni uścisnęli im dłonie, podziękowali za służbę, wyrazili żal z powodu braku wygranej, i dopiero wówczas żołnierze szli do Rosjan" - cytuje Ukrainska Prawda źródło w HUR.


Dodatkowo oba wywiady miały się zgodzić na to, że obrońcy Azowstalu będą przetrzymywani w warunkach zgodnych z prawami przysługującymi im według Konwencji Genewskiej, nie będą torturowani, a ostatecznie mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców - donosi dalej portal za tym samym źródłem. 


Dodaje, że według umowy za stan przetrzymywanych jeńców z Azowstalu ma odpowiadać wyłącznie rosyjski wywiad wojskowy, a w wynegocjowaniu porozumienia uczestniczyli również dowódcy broniących się w kombinacie jednostek.

19:57, 09.06.2022

Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim; w mieście trwają walki – informuje w czwartek w wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab powiadomił też, że w rejonie Słowiańska w obwodzie donieckim siły rosyjskie skupiły się na umacnianiu swoich pozycji. Prowadziły ostrzał wzdłuż linii styczności oddziałów. W rejonie miejscowości Dołyna niedaleko Słowiańska wojska ukraińskie skutecznie zaatakowały rosyjskie pozycje. Odparto tez szturm Rosjan pod Toszkiwką na południe od Siewierodoniecka.

W raporcie zaznaczono, że wojska białoruskie w obwodach brzeskim i homelskim, przy granicy z Ukrainą, utrzymują wzmocnione oddziały na zasadzie rotacyjnej, a mieszkańcom tych regionów zakazano wstępu do lasów, "by nie dopuścić do ujawnienia pozycji i lokalizacji sprzętu wojskowego".

Wskazano również, że na Białorusi rozpoczęto przygotowania do utworzenia tzw. pospolitego ruszenia czyli dobrowolnych oddziałów formowanych z lokalnych mieszkańców. O planach ich utworzenia mówił niedawno Alaksandr Łukaszenka i władze wojskowe. 

19:50, 09.06.2022

W ostatnich dniach w Donbasie Rosjanie używali lotnictwa taktycznego do wsparcia postępującego natarcia, łącząc ataki lotnicze i zmasowany ostrzał artyleryjski. Wcześniej jednak Kreml poniósł spore straty w powietrzu.

19:42, 09.06.2022

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice poinformował w czwartek, że na specjalne konto dla Ukrainy, administrowane przez Fundusz, Kanada i Niemcy wpłaciły już ponad 2 mld dolarów. Podkreślił, że MFW liczy na zebranie jak największych środków dla Kijowa.

19:36, 09.06.2022

Wysokie temperatury spowodowały spadek poziomu wody w rzece Doniec. Jak zaznaczył Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego, oznacza to, że rosyjskie wojsko znów podejmie próbę przeprawy.

19:28, 09.06.2022

"Trwają zaciekłe walki w Siewierodoniecku, a w sąsiednim Lisiczańsku wojska rosyjskie stosują amunicję dużego kalibru i niebezpieczne jest przebywanie nawet w schronach" - poinformował w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego, na terenie którego leżą oba miasta.

19:08, 09.06.2022

Na zdjęciach ukraińscy żołnierze z 93. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej "Chołodnyj Jar".

19:03, 09.06.2022

Senat w czwartek nie wniósł poprawek do ustawy, której konsekwencją będzie opuszczenie Polski z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG) z siedzibą w Moskwie. Opuszczenie MBWG to reakcja m.in. na agresję Rosji na Ukrainę. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

18:56, 09.06.2022
18:46, 09.06.2022
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Odbudujemy Ukrainę. Musimy to zrobić i zrobimy. Odbudowa Ukrainy to nasz moralny obowiązek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7njbts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d7njbts
Więcej tematów