Putin się złamał. Cały świat go naciskał

Rosja wznawia udział w czarnomorskiej inicjatywie zbożowej - poinformowała reżimowa agencja TASS. O jej zerwaniu Kreml informował w sobotę, po wybuchach do jakich doszło w Sewastopolu.To decyzja zaskakująca, bo Rosja odmawiała powrotu do lipcowych ustaleń, stawiając w tej sprawie zaporowe warunki. Sam prezydent Turcji, który zapowiadał negocjacje w tej sprawie, zapewnił, że ruch statków wróci jeszcze w środę.

Kreml poinformował, że wróci do inicjatywy zbożowej.
Kreml poinformował, że wróci do inicjatywy zbożowej.
Źródło zdjęć: © PAP | Bobylew
Dawid Siedzik

Federacja Rosyjska wznawia udział w inicjatywie zbożowej z Morza Czarnego, poinformowały rosyjskie media, powołując się na decyzję w tej sprawie rosyjskiego MON.

Jak informuje TASS, Rosja miała otrzymać pisemne gwarancje od Ukrainy, że nie będzie wykorzystywać korytarza zbożowego do operacji wojskowych przeciwko Federacji Rosyjskiej. Ukraina oficjalnie zapewniła, że ​​morski korytarz humanitarny będzie wykorzystywany wyłącznie zgodnie z postanowieniami inicjatywy czarnomorskiej.

Zmiana decyzji Kremla

Rosja niemal od początku insynuowała, że Kijów wykorzystał wspomniany korytarz do ataku na "cywilne i wojskowe" rosyjskie statki. Kreml nie zrażał się tym, że port w Sewastopolu - od wspomnianego korytarza - dzieli ponad 200 kilometrów. Moskwa twierdziła w związku z tym, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa pływającym korytarzem statkom, do czego miała się zobowiązać w lipcu i dlatego zrywa umowę.

Kijów niemal natychmiast zasugerował, że Moskwa szukała jedynie pretekstu do wywołania "światowego kryzysu żywnościowego". Sam Zełenski podkreślał, że realna blokada statków płynących z ukraińskim zbożem rozpoczęła się już we wrześniu.

Świat domagał się od Rosji respektowania umowy

Kijów, o szczególny nacisk w tej sprawie prosił Ankarę, czyli jednego z sygnatariuszy umowy. Prezydent Turcji zapewniał, że negocjacje się odbędą, a już we środę także poinformował o ich skutku. - Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział Recep Tayyip Erdogan.

Turecki prezydent wskazał, że priorytetem objęte zostaną dostawy do państw afrykańskich, w tym Somalii, Dżibuti czy Sudanu, do których trafi większość transportu zboża.

Naciski na Kreml płynęły w tej sprawie z całego świata. Do przestrzegania ustaleń wzywało NATO, ONZ i Unia Europejska. Szacuje się, że żywność z Ukrainy zaspokaja potrzeby nawet 100 milionów ludzi na świecie.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło: TASS, WP Wiadomości

Zobacz też: "Grad śmierci" w Jakowliwce. Rosjanie okrutnie mszczą się na cywilach

Wybrane dla Ciebie