Trwa ładowanie...

HIMARS-y w akcji. Wybuchy w pobliżu mostu w Chersoniu

Środa to 252. dzień napaści na Ukrainę. Po południu doszło do wybuchów w pobliżu Mostu Antonowskiego w okupowanym Chersoniu. Według mediów "sześć pocisków HIMARS spadło w pobliżu przeprawy". "Pociski zniszczyły zbudowany przez Rosjan most pontonowy równoległy do uszkodzonego mostu" - przekazał dziennikarz "Bilda" Julian Roepcke. Jak relacjonuje Ukraińska Prawda, okupanci wstrzymali ruch na przeprawie w związku z "wzrastającym niebezpieczeństwem militarnym i rosnącym zagrożeniem dla ludności cywilnej".

HIMARS-y w akcji. Wybuchy w pobliżu mostu w ChersoniuHIMARS-y w akcji. Wybuchy w pobliżu mostu w ChersoniuŹródło: PAP, Twitter
d2pp3p4
d2pp3p4
Trwa łączenie
23:09, 02.11.2022

Serwis Ukraińska prawda, powołując się na Biuro Komunikacji Strategicznej Komendanta Głównego Sił Zbrojnych, przekazał, że od początku wojny w Ukrainie do 1 listopada zginęło 1402 rosyjskich oficerów (to około 5,7 osób dziennie). Portal podkreślił, że  starsi oficerowie stanowią 26 proc. ogólnej liczby.


Podzas inwazji zginęło: 2 generałów poruczników, 8 głównych generałów, 44 pułkowników, 98 podpułkowników, 193 majorów, 279 kapitanów, 471 starszych poruszników oraz 235 poruczników i 72 żołnierzy z innymi stopniami. 

22:58, 02.11.2022
22:43, 02.11.2022

Departament Stanu USA wydał w środę zgodę na sprzedaż Finlandii 400 precyzyjnych rakiet GMLRS o wartości 535 mln dolarów - poinformowała agencja Pentagonu DSCA. Pociski te są używane m.in. w Ukrainie przez wyrzutnie HIMARS i MLRS.


"Ta proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe USA poprzez zwiększenie bezpieczeństwa zaufanego partnera (...) Kluczowym dla interesu narodowego USA jest pomoc Finlandii w rozwoju i utrzymaniu silnych i gotowych zdolności do samoobrony" - podano w komunikacie.

22:33, 02.11.2022
22:12, 02.11.2022

Sugestie, że prezydent Rosji Władimir Putin postradał zmysły, czy też, że bez Putina będzie to normalny demokratyczny kraj, to szkodliwa naiwność i oderwanie od realiów - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

21:58, 02.11.2022

Przeciwlotniczy system 9K33 Osa w akcji.

21:43, 02.11.2022

Wojska USA w Polsce i innych krajach NATO pozostaną tam na długi czas - powiedział w środę prezydent Joe Biden. Wcześniej Biały Dom oświadczył, że dodatkowe 20 tys. żołnierzy USA w Europie pozostaną tam "w przewidywalnej przyszłości".

"Oni będą tam przez długi czas" - powiedział Biden, opuszczając jedną z sal Białego Domu po wydarzeniu dotyczącym infrastruktury. Odpowiedział w ten sposób na pytanie korespondenta Polskiego Radia, jak długo pozostawi żołnierzy USA w Polsce i innych krajach NATO.

W ubiegłym tygodniu podobnie na pytanie PAP odpowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, mówiąc o dodatkowych 20 tys. żołnierzy przysłanych do Europy z USA w reakcji na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.

21:35, 02.11.2022

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat mówił, że będą robić wszystko, by chronić się przed bronią, jaką Władimir Putin pozyskuje od Iranu, jednak będzie to bardzo ciężko zrobić tymi zasobami, które posiada Ukraina. Generał prof. Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, wskazuje trzy sposoby, które mogłyby pomóc Ukrainie na walkę z Rosją na tym etapie wojny.

21:25, 02.11.2022

Rząd Czech zdecydował w środę o udzieleniu gwarancji na część kredytu, który Komisja Europejska zaciągnęła na sfinansowanie pomocy dla Ukrainy. Czeskie gwarancje dotyczą ponad 57 mln euro z łącznej kwoty 5 mld euro.

Pożyczkę w części gwarantuje budżet UE i państwa członkowskie. Jeśli Ukraina nie spełni swoich zobowiązań, to w ramach gwarancji Czechy musiałby na wniosek KE, spłacić kwotę 57 mln euro bez zwłoki i bez stawiania warunków.

Na początku października Komisja Europejska potwierdziła pożyczkę w wysokości 5 mld euro dla Ukrainy w ramach nadzwyczajnej pomocy finansowej. Pierwszy 1 mld euro już został wypłacony, a pozostałe dwie transze mają zostać wypłacone do końca roku.

KE pozyskuje środki na pomoc poprzez pożyczki na rynkach kapitałowych lub od instytucji finansowych.

21:03, 02.11.2022

Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.

W zamieszczonym tam oświadczeniu Zełenski oznajmił też, że omówił z Erdoganem kwestię powrotu jeńców wojennych, podkreślając, że wsparcie Turcji w tym zakresie jest ważne.

Turcja była zaangażowana w co najmniej jedną dużą wymianę jeńców między Rosją a Ukrainą.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel władz ukraińskich, który poprosił o anonimowość, powiedział agencji Reutera, że decyzja Moskwy o niezrywaniu umowy, to głównie skutek tureckiej presji na Rosję.

Prezydent Turcji ogłosił, że inicjatywa zbożowa, umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, zostanie wznowiona w środę. Turecki przywódca powołał się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.

Rosja w sobotę zawiesiła swój udział w umowie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie, podpisanej 22 lipca w Stambule przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

20:46, 02.11.2022

Całkowite straty Rosjan podczas inwazji w Ukrainie.

20:34, 02.11.2022

Alarm lotniczy obowiązuje w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim.

alerts.in.ua
20:27, 02.11.2022

W Zaporożu słychać odgłosy eksplozji - donosi Ukraińska Prawda.

20:25, 02.11.2022

Z najnowszych wyników Międzynarodowego Rankingu Zaufania wynika, że liderem wśród tych, którym ufamy najmniej jest Rosja. Wynik ten nie dziwi w obliczu trwającej krwawej wojny w Ukrainie. Bardzo źle oceniamy również Węgry, których przywódca Viktor Orban uchodzi za sojusznika PiS. I co zaskakuje - taką negatywną ocenę na temat Węgier mają też sympatycy Zjednoczonej Prawicy.

20:12, 02.11.2022

W obwodzie kijowskim rozpoczęły się awaryjne wyłączenia prądu ze względu na wysoki wzrost konsumpcji energii - poinformowały w środę władze obwodu kijowskiego.

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki awaryjnym wyłączeniem możliwe jest uniknięcie masowych awarii urządzeń.

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

19:58, 02.11.2022

Stany Zjednoczone oskarżają Koreę Północną o potajemne dostarczanie broni do Rosji. Moskwa ma wykorzystywać sprzęt do prowadzonej wojny w Ukrainie - ujawnia CNN. Doniesienia potwierdził w środę John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

19:54, 02.11.2022

Łotewski rząd przedłużył w środę po raz piąty stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Po raz pierwszy stan nadzwyczajny ogłoszono w sierpniu 2021 roku w związku z nielegalną migracją.

MSW Łotwy podkreśliło, że ważnym argumentem za przedłużeniem stanu wyjątkowego do 10 lutego jest też to, że Białoruś wspiera Rosję w agresji przeciwko Ukrainie - napisał portal LSM.

Jak relacjonowała agencja BNS, według danych ministerstwa od 10 sierpnia ubiegłego roku granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 7562 osoby.

Łotwa buduje na granicy z Białorusią stałe ogrodzenie. Jak zapowiedziano, prace mają zakończyć się w 2024 r.

19:47, 02.11.2022

Ukraiński czołg T-64BM Bułat.

19:42, 02.11.2022

Jeden z najbliższych sojuszników Władimira Putina, Jewgienij Prigożyn, wykorzystuje zamieszanie wokół wojny w Ukrainie, aby zwiększyć swoje wpływy na Kremlu - twierdzą amerykańscy i europejscy urzędnicy. Dziennikarze CNN opisali kulisy kłótni, do jakiej miało dojść między prezydentem Rosji a twórcą tzw. grupy Wagnera.

19:31, 02.11.2022

W wojnie z Rosją zginął Marian Matusz, obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia, zamieszkały dotychczas w Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju. W środę do miasta przywieziono jego ciało - przekazała tamtejsza rada miejska. Córka Matusza chodzi do polskiej szkoły w Mościskach - poinformowała PAP dyrektorka placówki.


Rada miejska podkreśliła, że Matusz oddał swoje życie podczas misji bojowej. "Ostatnia droga do domu bohatera Mariana Matusza. Na wieczny odpoczynek wrócił na ojczystą ziemię nasz obrońca" - napisała na Facebooku rada miejska Mościsk.


W ostatniej drodze poległemu towarzyszyli bliscy i wolontariusze. Na kondukt pogrzebowy ze łzami w oczach czekali mieszkańcy Mościsk. Wcześniej władze zaapelowały do nich o utworzenie "korytarza wdzięczności" i godne powitanie poległego. Pogrzeb mężczyzny odbędzie się w czwartek.

19:21, 02.11.2022

Rząd Hiszpanii przekazał władzom Ukrainy walczącym z rosyjską inwazją 30 karetek pogotowia - ogłosił w środę szef hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albares podczas środowej wizyty w Kijowie.

Jak sprecyzował resort, hiszpański minister dotarł do stolicy Ukrainy w środę rano, podróżując w nocy pociągiem z Przemyśla. Źródła dyplomatyczne powiadomiły, że przekazanie 30 karetek dla Ukrainy służy przede wszystkim okazaniu wsparcia mieszkańcom kraju doświadczonego rosyjską inwazją.

W środę przed południem Albares spotkał się w Kijowie z przedstawicielami władz państwa, a także administracji ukraińskiej stolicy. Złożył też kwiaty przy jednym z miejsc upamiętniających ofiary agresji Kremla.

- Minister udał się również do położonego 50 km od stolicy Makarowa, czyli miejscowości, która została mocno dotknięta skutkami wojny - podały madryckie media.

Według relacjonującego pobyt Albaresa na Ukrainie dziennika "La Razon" szef hiszpańskiej dyplomacji rozmawiał też w Kijowie z mieszkańcami stolicy. Gazeta odnotowała, że kijowianie szczególnie podkreślali trudności z zaopatrzeniem miasta w wodę.

18:57, 02.11.2022

Po południu doszło do wybuchów w pobliżu Mostu Antonowskiego w okupowanym Chersoniu. Według rosyjskich mediów "sześć pocisków HIMARS spadło w pobliżu przeprawy".


"Pociski zniszczyły zbudowany przez Rosjan most pontonowy równoległy do uszkodzonego mostu" - przekazał dziennikarz "Bilda" Julian Roepcke.


Z kolei jak relacjonuje Ukraińska Prawda, okupanci wstrzymali ruch na przeprawie w związku z "wzrastającym niebezpieczeństwem militarnym i rosnącym zagrożeniem dla ludności cywilnej".

18:45, 02.11.2022

Najnowsze dane o rosyjskich stratach podczas inwazji w Ukrainie.

18:29, 02.11.2022

Operator Nord Stream 1, spółka Nord Stream AG, poinformowała w środę, że zakończyła wstępne zbieranie danych w miejscu uszkodzenia gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji. Znaleziono tam na morskim dnie dwa kratery o głębokości od 3 do 5 metrów, będące pochodną wybuchu.

18:22, 02.11.2022

"Ukraińcy bardzo kochają ptaki. Nie możemy zaakceptować obecności na naszym niebie tych obrzydliwych rosyjskich metalowych przedmiotów, które przerażają naszą faunę. Ukraińska armia ostrzega: loty nad Ukrainą szkodzą rosyjskim okupantom" - ironizuje w mediach społecznościowych szef ukraińskiego MON Ołeksij Reznikow.

18:08, 02.11.2022

Choć w publicznych wypowiedziach Władimir Putin nie żałuje rozpoczęcia tzw. operacji specjalnej w Ukrainie, rosyjski dyktator popełnił "naprawdę katastrofalny błąd" - pisze agencja Reutera, cytując jednego z wysoko postawionych urzędników z krajów zachodnich.

Rozmówca agencji Reutera ocenia, że wojna w Ukrainie wzmocniła pozycję Kijowa oraz NATO, osłabiając Władimira Putina. 

- Ludzie widzą, że popełnił duży błąd. Rosjanie nie mieli planu B. Myśleli, że to będzie naprawdę łatwe - mówi urzędnik. 

Jak dodaje, niepowodzenia na froncie i wewnętrzny chaos w Rosji "musi oznaczać, że ludzie coraz więcej mówią o zmianie władzy, mówią więcej o tym, co będzie dalej, wyobrażają sobie życie bez Putina u władzy"

W opinni urzędnika cytatowanego przez agencję Reutera zmiana przywódcy w Rosji. w obecnym momencie jest "mało prawdopodobna", to jednak połowa lat 20. w tej kwestii może wyglądać "bardziej interesująco". Następne wybory prezydenckie w Rosji zaplanowane są na 2024 rok.

Źródło: PAP, Reuters, ISW, Ukraińska Prawda, Hromadske, Nexta, Ria Novosti, CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pp3p4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2pp3p4
Więcej tematów