Putin rozmawiał z premierem Włoch. Co powiedział dyktator?

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z Władimirem Putinem na temat sytuacji w Ukrainie - poinformowała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Draghi powiedział, że nie wyczuł ze strony Putina sygnałów świadczących o szansie na pokój w Ukrainie.

Putin rozmawiał z premierem Włoch
Putin rozmawiał z premierem Włoch
Źródło zdjęć: © EPA, PAP
oprac. AJK

W wydanym komunikacie podano, że rozmowa Draghiego i Putina dotyczyła "rozwoju sytuacji w Ukrainie i wysiłków na rzecz znalezienia wspólnego rozwiązania trwającego kryzysu żywnościowego i jego poważnych reperkusji dla najbiedniejszych krajów świata".

Na konferencji prasowej w Rzymie Draghi odpowiedział krótkim "nie" na pytanie, czy w czasie rozmowy z Putinem dostrzegł jakikolwiek "promyk" nadziei na pokój. Wyjaśnił, że to on zadzwonił do przywódcy Rosji.

Co powiedział Putin?

- Szukałem prezydenta Putina, a chodziło o to, by zapytać, czy można zrobić coś, aby odblokować zboże, znajdujące się w magazynach na Ukrainie, bo kryzys żywnościowy, który się zbliża, a w niektórych krajach afrykańskich już panuje, będzie miał gigantyczne rozmiary i straszliwe konsekwencje humanitarne - oświadczył Draghi.

Następnie, relacjonując rozmowę, podkreślił, że Putin w jej trakcie stwierdził, że "kryzysowi żywnościowemu winne są sankcje i że jeśli zostaną zdjęte, Rosja będzie mogła eksportować zboże".

Jak ujawnił Draghi, prawie cały czas mówił tylko Putin o sprawach ogólnych.

- Dla mnie - dodał premier Włoch - ważne było to, by przekonać się, czy można odblokować zboże w portach nad Morzem Czarnym", co - jak wskazał - byłoby próbą pierwszej współpracy na obecnym etapie.

Zobacz też: Trzeba wywierać presję na Budapeszt. Ekspertka o polityce Orbana

- Putin powiedział, że to nie wystarczy, by rozwiązać światowy kryzys żywnościowy - opowiadał Draghi. Podkreślił, że usłyszał od prezydenta Rosji, że "problemem jest to, że porty są zaminowane".

Włoski premier zaznaczył, że zadzwoni również do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by omówić z nim tę kwestię. - Stawką jest życie milionów ludzi - zaznaczył Draghi.

Kpiny z włoskiego ministra. Ławrowa o planie pokojowym

Włochy są jednym z krajów, które podejmują działania dyplomatyczne w celu zakończenia wojny w Ukrainie. Temu ma służyć włoski plan pokojowy, przewidujący kolegialną inicjatywę międzynarodową, która miałaby przygotować zawieszenie broni, a następnie doprowadzić do rozmów pokojowych.

Wcześniej włoskie media przytoczyły słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który ocenił, że włoski plan pokojowy nie jest "poważny". Ławrow zaznaczył zarazem, że plan nie został on wysłany do Moskwy.

- Poważni politycy, którzy chcą realnych rozwiązań, nie mogą proponować takich rzeczy jak Krym i Donbas z autonomią, ale dla Ukrainy. Tak robią tylko ci, którzy chcą się wypromować przed swoim elektoratem - stwierdził szef MSZ Rosji, nawiązując do propozycji przedstawionej przez włoskiego ministra spraw zagranicznych Luigiego Di Maio.

Włosi odbierają Rosjanom ordery

Tymczasem Włochy odebrały wysokie odznaczenia czterem pierwszym przedstawicielom władz i biznesu z Rosji, w tym premierowi Michaiłowi Miszustinowi. W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek dekrety Urzędu Prezydenta. Decyzje zostały podjęte jako konsekwencja napaści Rosji na Ukrainę.

Ordery zostały odebrane na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rzymie. Szefa rosyjskiego rządu pozbawiono Krzyża Kawalerskiego z gwiazdą.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainierosjawładimir putin

Wybrane dla Ciebie