Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Trwa bitwa o Siewierodonieck. Rosjanie atakują lotnictwem i artylerią [RELACJA NA ŻYWO]

To już 92. dzień inwazji w Ukrainie. Rosjanie nadal ostrzeliwują z moździerzy i artylerii lufowej pozycje sił ukraińskich w przygranicznych rejonach obwodu sumskiego. Zacięte walki trwają też w okolicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Szef lokalnych władz Serhij Hajdaj przekazał, że Rosjanie próbują wedrzeć się do miasta, atakując je przy użyciu artylerii i lotnictwa. Ostrzeliwana jest też ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut. "Nie została jednak utracona możliwość przewożenia transportów humanitarnych i ewakuacji mieszkańców" - zapewnił Hajdaj. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Trwa bitwa o Siewierodonieck. Rosjanie atakują lotnictwem i artylerią Wojna w Ukrainie. Trwa bitwa o Siewierodonieck. Rosjanie atakują lotnictwem i artylerią Źródło: FORUM, fot: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum
dyx425l
dyx425l
  • • Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki - poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na  Telegramie. 

  • •  Po kilku tygodniach od nieudanej  próby zajęcia Kijowa wokół stolicy nadal odkrywane są szczątki  rosyjskich żołnierzy. - Ciała, które znajdujemy, pokazują, że Rosjanie traktują ludzi jak śmieci, jak mięso armatnie. Nie potrzebują swoich żołnierzy. Rzucają ich tutaj, wycofują się i zostawiają ciała - przekazał w rozmowie ze BBC ukraiński żołnierz płk Wołodymyr Liamzin.

  •  • Podczas czwartkowego briefingu dla prasy ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że sytuacja na rosyjsko-ukraińskim froncie w Donbasie "pogarsza się". - Wróg intensywnie ostrzeliwuje nasze pozycje wzdłuż całej linii kontaktu. Walki osiągnęły największą intensywność od początku wojny - mówiła.

  • • Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział, że "Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów". Ned Price odniósł się w ten sposób do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko.

  • Ramzan Kadyrow zagroził, że czeczeńscy bojownicy zaatakują Polskę, "jeśli będzie taki rozkaz". Zażądał też przeprosin "za sytuację z ambasadorem Rosji". - Nie zostawimy tego bez odpowiedzi - oświadczył. Najprawopodobniej chodzi o incydent z 9 maja, kiedy ambasador Siergiej Andriejew został oblany farbą, gdy pojawił się przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.
Trwa łączenie
23:39, 26.05.2022

Rosyjscy oligarchowie mogliby wykupić się z sankcji, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone na pomoc dla Ukrainy - taką propozycję kanadyjskiej wicepremier i minister finansów Chrystii Freeland mają rozważać zachodni sojusznicy.

Freeland miała zgłosić propozycję umożliwienia "wykupu" z sankcji podczas spotkania krajów G7 w Niemczech w ub. tygodniu, a inspiracją były rozmowy z rosyjskimi oligarchami - podały w czwartek kanadyjskie media za agencją AP.

23:23, 26.05.2022

Rosjanie próbują zdobyć jeden z ostatnich dużych punktów oporu Ukraińców w obwodzie ługańskim w Donbasie. Szef lokalnych władz przekazał, że trwa wielka bitwa o Siewierodonieck. Miasto jest atakowane przy pomocy artylerii i lotnictwa.

23:11, 26.05.2022


22:51, 26.05.2022

Kolejny rosyjski czołg przejęty przez siły ukraińskie. 

21:53, 26.05.2022

Zaznaczył, że ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut jest pod nieustannym ostrzałem sił rosyjskich i przemieszczanie się nią jest niebezpieczne. "Nie została jednak utracona możliwość przewożenia transportów humanitarnych i ewakuacji mieszkańców" - zapewnił Hajdaj.  

21:52, 26.05.2022

Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki - poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie. 

21:35, 26.05.2022

Kułeba przyznał też, że sytuacja militarna na wschodzie Ukrainy jest gorsza niż mówią o tym oficjalne informacje, a jego kraj potrzebuje teraz ciężkiej broni, aby skutecznie walczyć z Rosją. 

21:35, 26.05.2022

Rozmowy pokojowe z Rosją tak naprawdę nie mają miejsca - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z użytkownikami Twittera. 

21:14, 26.05.2022

Jak podano, siły rosyjskie ostrzelały prawie 50 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, niszcząc i uszkadzając 60 obiektów cywilnych, w tym 55 budynków mieszkalnych. 

21:13, 26.05.2022

Dwanaście ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie - poinformował w czwartek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju. 

21:01, 26.05.2022

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował zaś, że trwają zacięte walki na północy i północnym wschodzie obwodu, jak również w kierunku Iziumu. Według niego wojskom rosyjskim zadawane są poważne straty.  

21:01, 26.05.2022

Kłymenko podał, że w sumie na skutek rosyjskiego ostrzału zginęło w czwartek w Charkowie osiem osób, a 17 zostało rannych. 

21:00, 26.05.2022

Jak dodał, fala wybuchu wyrzuciła dziecko na dach klatki schodowej. 

21:00, 26.05.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło w czwartek 5-miesięczne niemowlę i jego ojciec - poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko na Facebooku. 

20:49, 26.05.2022

Wpływ wojny w Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe był głównym tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullahem Bin Zayed Al–Nahyanem - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.

Prezydent przyjął w pałacu prezydenckim Al-Nahyana, który przebywa z wizytą w Polsce. "Głównym tematem rozmów był wpływ wojny w Ukrainie na sytuację bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz na łańcuchy dostaw żywności. Podczas spotkania Jego Wysokość podziękował Polakom za ważne i mocne wsparcie, które okazują uchodźcom z Ukrainy" - przekazała kancelaria prezydenta.

20:40, 26.05.2022

Następnie relacjonując rozmowę podkreślił, że Putin w jej trakcie stwierdził, że "kryzysowi żywnościowemu winne są sankcje i że jeśli zostaną zdjęte, Rosja będzie mogła eksportować zboże".

Jak ujawnił Draghi, prawie cały czas mówił tylko Putin o sprawach ogólnych.

- Dla mnie - dodał premier Włoch - ważne było to, by przekonać się, czy można odblokować zboże w portach nad Morzem Czarnym, co - jak wskazał - byłoby próbą pierwszej współpracy na obecnym etapie - ocenił. 

- Putin powiedział, że to nie wystarczy, by rozwiązać światowy kryzys żywnościowy - opowiadał Draghi. Podkreślił, że usłyszał od prezydenta Rosji, że „problemem jest to, że porty są zaminowane”.

Włoski premier zaznaczył, że zadzwoni również do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by omówić z nim tę kwestię. - Stawką jest życie milionów ludzi - zaznaczył Draghi.

20:35, 26.05.2022

Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że podczas czwartkowej telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie wyczuł z jego strony sygnałów świadczących o szansie na pokój na Ukrainie. Szef rządu mówił, że próbował przekonać Putina do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.

Na konferencji prasowej w Rzymie krótkim "nie" Draghi odpowiedział na pytanie, czy w czasie rozmowy z Putinem dostrzegł jakikolwiek "promyk" nadziei na pokój.

Wyjaśnił, że to on zadzwonił do przywódcy Rosji.

- Szukałem prezydenta Putina, a chodziło o to, by zapytać, czy można zrobić coś, aby odblokować zboże, znajdujące się w magazynach na Ukrainie, bo kryzys żywnościowy, który się zbliża, a w niektórych krajach afrykańskich już panuje, będzie miał gigantyczne rozmiary i straszliwe konsekwencje humanitarne - oświadczył Draghi.

20:26, 26.05.2022

Władze Rosji przygotowują rezerwistów w obwodach biełgorodzkim i woroneskim, aby uzupełnić stan osobowy i wznowić ofensywę na Ukrainie. Na terytorium obwodu brzeskiego na Białorusi trwają ćwiczenia taktyczne sił zbrojnych tego kraju.

Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują z moździerzy i artylerii lufowej pozycje sił ukraińskich w przygranicznych rejonach obwodu sumskiego na północnym wschodzie kraju.

Rosjanie ostrzeliwali też ukraińskie pozycje na kierunkach charkowskim i słowiańskim. Z użyciem artylerii najeźdźcy prowadzili ofensywę w kierunku wsi Bohorodyczne w obwodzie donieckim, ale bez powodzenia, w związku z czym wycofali się na wcześniejsze pozycje. Ukraińskie pozycje są też ostrzeliwane na kierunkach donieckim oraz łymańskim.

Na kierunku siewierodonieckim przeciwnik prowadzi natarcie w stronę Siewierodoniecka i miejscowości Boriwske w obwodzie ługańskim, ale bez powodzenia - twierdzi ukraiński Sztab Generalny. Częściowe powodzenie osiągnął natomiast w kierunku miejscowości Ustyniwka.

20:16, 26.05.2022

Wojska rosyjskie na kierunku zaporoskim zostały dodatkowo wzmocnione batalionem pancernym z czołgami T-62 – poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według sztabu na okupowanych przez Rosjan terenach trwa wprowadzanie reżimu administracyjno-policyjnego. "Nadal utrudniany jest wyjazd cywilom na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie. Ponadto okupanci uruchomili transmisję propagandowych materiałów informacyjnych w publicznych i specjalnych zasobach radiowo-telewizyjnych" – napisano w komunikacie

20:07, 26.05.2022

Rosjanie okupują kachowską elektrownie wodną. Jak przekazały Siły Zbrojne Ukrainy, "po zajęciu tych obiektów najeźdźcy zaczęli umieszczać tam swoje centra dowodzenia". 

Obecnie dwa bloki hydroelektryczne w Elektrowni Kachowka są nieczynne, a "najeźdźcy utrudniają ich naprawę". W rezultacie Kachowka została zalana i istnieje ryzyko zalania w sąsiednich wsiach. 

20:03, 26.05.2022

Po kilku tygodniach od nieudanej próby zajęcia Kijowa wokół stolicy nadal odkrywane są szczątki rosyjskich żołnierzy. - Ciała, które znajdujemy, pokazują, że Rosjanie traktują ludzi jak śmieci, jak mięso armatnie. Nie potrzebują swoich żołnierzy. Rzucają ich tutaj, wycofują się i zostawiają ciała - przekazał w rozmowie ze BBC ukraiński żołnierz płk Wołodymyr Liamzin.

19:50, 26.05.2022

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie - poinformowała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Wyjaśniono, że rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu żywnościowego.

19:43, 26.05.2022

Alarmy powietrzne praktycznie w całym kraju

Licencjodawca
19:41, 26.05.2022

DB Cargo ze swoimi spółkami zależnymi w Polsce i Rumunii obsługuje obecnie kilka pociągów dziennie ze zbożem do różnych portów morskich. - Teraz celem jest zwiększenie eksportu produktów rolnych. Celem jest stworzenie sprawnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego - powiedziała szefowa DB Cargo.

W związku z blokadą ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez Rosję, Ukraina pilnie potrzebuje alternatywnych dróg eksportowych, aby móc wywozić zboże za granicę.

19:32, 26.05.2022

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż. - Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.

- W obliczu zbliżającej się klęski głodu w niektórych częściach świata i ogromnej potrzeby wyeksportowania milionów ton ukraińskiego zboża w świat, jako DB Cargo będziemy organizować dalsze zamówienia i przejazdy pociągów w porozumieniu z rządem federalnym - oświadczyła Nikutta.

19:30, 26.05.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych. 

Licencjodawca
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyx425l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dyx425l
Więcej tematów