Trwa ładowanie...
d2dtf6l

Putin nie ułaskawi Sencowa. Ukraiński reżyser kona w więzieniu

Ołeh Sencow jest w coraz gorszym stanie. Tymczasem Kreml odrzucił błaganie jego matki Sencowa o uwolnienie syna i pozostaje głuchy na apele płynące ze świata. Ukrainiec musi przyznać się do winy i prosić Putina o łaskę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeh Sencow kona w więzieniu. Putin pozostaje głuchy na apele o jego uwolnienie
Ołeh Sencow kona w więzieniu. Putin pozostaje głuchy na apele o jego uwolnienie (PAP, Fot: Valery Matytsin/ITAR-TASS)
d2dtf6l

Sencow został skazany na 20 lat ciężkich prac w obozie karnym za kołem podbiegunowym. Do łagru Biały Niedźwiedź skierowano go za rzekome szykowanie zamachów terrorystycznych na okupowanym przez Rosję Krymie. Obozowi lekarze alarmują, że ukraiński reżyser jest w coraz gorszym stanie. W każdej chwili może nastąpić ostry kryzys, którego Ołeh Sencow może nie przeżyć - donosi "Gazeta Wyborcza".

Jak mówiła obrończyni praw człowieka Zoja Swietowa, która odwiedziła Ukraińca, badający go medycy, że nie wiedzą, jak pomóc mu w razie ataku osłabionego głodówką serca. Próba karmienia go siłą może doprowadzić do zgonu.

d2dtf6l

O jego uwolnienie apelują celebryci, działacze i politycy z całego świata. Władze Rosji pozostają jednak niewzruszone - również na błagania Ludmiły Sencowej, matki reżysera. Przed kilkoma tygodniami zwróciła się ona bezpośrednio do prezydenta Rosji, Władimira Putina. "Nie będę pana zapewniać, że mój syn jest niewinny, choć sama głęboko w to wierzę. Powiem tylko, że on nikogo nie zabijał i odsiedział już cztery lata. Czekają na niego dzieci".

Zobacz też: Żakowski: Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej

Odpowiedź Kremla, którą opublikowano w środę, jest lakoniczna. Urzędnicy przypomnieli, że zgodnie regulaminem o ułaskawienie musi wystąpić sam skazany - zwracając się do Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Sencow zapewniał, że nie popełnił zarzucanych mu czynów, nie ma zamiaru okazywać skruchy, a o łaskę prosić nie będzie. Zapowiada, że nie przerwie głodówki, dopóki Rosja nie uwolni wszystkich obywateli Ukrainy więzionych z powodów politycznych. Sencow prowadzi protest od 94 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dtf6l

Podziel się opinią

Share
d2dtf6l
d2dtf6l