Trwa ładowanie...
d2o3c01

Oleg Sencow bliski śmierci. Niemal trzy miesiące głodówki w Rosji

Gwałtownie pogarsza się stan zdrowia ukraińskiego reżyser Olega Sencowa, który już 86 dni prowadzi głodówkę. Domaga się uwolnienia z rosyjskich więzień 64 ukraińskich więźniów politycznych. Ukrainiec został skazany w procesie politycznym na karę 20 lat kolonii karnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oleg Sencow więziony jest w kolonii karnej na północy Rosji
Oleg Sencow więziony jest w kolonii karnej na północy Rosji (PAP, Fot: Valery Matytsin/ITAR-TASS)
d2o3c01

"Wszystko nie jest po prostu źle, wszystko jest katastrofalnie źle. Ołeh przez prawnika napisał do mnie list, bo on prawie nie wstaje. Napisał, że koniec jest bliski, ale nie chodzi o zwolnienie. Pytał, czy ktoś jest jeszcze zainteresowany jego strajkiem głodowym, bo nie otrzymuje listów, żadnych listów! Mówi, że jest teraz w próżni informacyjnej i nie wie, co się dzieje" - poinformowała kuzynka Sencowa w mediach społecznościowych.

Sencow odmówił w ostatnim czasie dwa razy zgody na przewiezienie do szpitala bliżej domu. "Powiedział, że po prostu nie przetrwa tego, a w szpitalu w Labytnandzę, gdzie już dostał się na intensywną terapię, jest bardziej nękany niż w więzieniu" - wyjaśnia przedstawicielka rodziny

"To jest Rosja, kochani... Nie mam pojęcia, co jeszcze mogę zrobić i jak go wyciągnąć... Wszystko jest bardzo źle" - dodaje.

- Sencow ma bardzo niski puls, w granicach 40-45 uderzeń na minutę - poinformował wcześniej w rozmowie z ukraińską stacją Hromadske adwokat reżysera Dmitrij Dinze.

d2o3c01

Prawnik wyjaśnił, że prowadzący głodówkę ma problemy z sercem i bardzo niski poziom hemoglobiny. Lekarze stwierdzili u niego anemię. Dinze wyjaśnił, że na pogorszenie się stanu zdrowia Sencowa ma też upał w okolicach Łabytnangi, gdzie jest osadzony.

- Nie ma mowy o przerwaniu protestu - zaznaczył obrońca artysty.

Głodówka w obronie więźniów z Ukrainy

41-letni reżyser został aresztowany w 2014 roku na anektowanym przez Rosję Krymie. Oskarżono go o planowanie zamachów terrorystycznych na półwyspie i podpalenia prorosyjskich instytucji. Sencow odrzucił zarzuty i podczas procesu poinformował, że był torturowany w trakcie śledztwa.

d2o3c01

Został skazany na 20 lat pozbawienia wolności w 2015 r. W kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym ma spędzić 20 lat. Organizacje broniące praw człowieka uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów. Ukrainiec nazywany jest "ofiarą Putina".

Ukrainiec podjął bezterminową głodówkę 14 maja i żąda uwolnienia z rosyjskich więzień ponad 60 swoich rodaków, których uważa za więźniów politycznych. O uwolnienie Sencowa wielokrotnie apelowali przedstawiciele środowiska twórców filmowych z całego świata. Dowpody

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o3c01

Zobacz też: "Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej"

d2o3c01

Podziel się opinią

Share
d2o3c01
d2o3c01
Więcej tematów