Trwa ładowanie...

Donald Tusk apeluje ws. ukraińskiego filmowca. Rosjanie skazali Sencowa na 20 lat

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do przywódców UE i G7 o solidarność wobec Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera, który prowadzi głodówkę w rosyjskiej kolonii karnej. Ukrainiec został skazany w procesie politycznym na karę 20 lat obozu.

Share
Donald Tusk apeluje ws. ukraińskiego filmowca. Rosjanie skazali Sencowa na 20 lat
Źródło: PAP, Fot: EPA/GEORGI LICOVSKI
d3dsux8

Tusk napisał na Twitterze, że o pomoc ws. Sencowa zaapelowała do niego Europejska Akademia Filmowa. "Zwracam się do przywódców UE i G7 o wsparcie tego apelu" - poprosił szef RE.

"Nasza solidarność może ocalić mu życie" - dodał Donald Tusk.

Sencow prowadzi głodówkę od ponad trzech tygodni. Jego adwokat przekazał we wtorek o ostrzeżeniu ze strony lekarzy o możliwym zagrożeniu życia filmowca. Jeśli nie zacznie przyjmować jedzenia niebawem mogą przestać pracować jego nerki i inne narządy wewnętrzne.

d3dsux8

Reżyser będzie prawdopodobnie karmiony siłą, choć rosyjskie służby oficjalnie informują, że stan skazanego jest zadowalający.

Rosjanie skazali w 2015 r. Ołega Sencowa za rzekome działania terrorystyczne na Krymie, skąd pochodzi. W kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym ma spędzić 20 lat. Ukrainiec podjął bezterminową głodówkę i żąda uwolnienia z rosyjskich więzień ponad 60 swoich rodaków, których uważa za więźniów politycznych.

O uwolnienie Sencowa wielokrotnie apelowali przedstawiciele środowiska twórców filmowych z całego świata.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Superlista Tuska. "Wszystkie pioruny będą w nią walić"

d3dsux8

Podziel się opinią

Share
d3dsux8
d3dsux8
Więcej tematów