Przymierzalnia w aptece? Resort Zdrowia planuje rewolucję
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które miałoby zmienić wymogi lokalowe podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne. Dokument wskazuje, że jedną z wytycznych, którą musiałyby spełnić apteki, jest posiadanie przymierzalni.
Projekt nowego rozporządzenia, dotyczącego wymogów lokalowych podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby dostępne na zlecenie, został przekazany do konsultacji społecznych 18 lipca 2023 roku. Jak wskazuje jego uzasadnienie, dokument ma doprecyzować kwestię dostępu dla pacjentów, w szczególności osób z niepełnosprawnością, z dysfunkcją narządu ruchu, do lokalu podmiotu.
Przymierzalnie w aptece? Lokale będą musiały spełnić określone wymogi
Jeżeli przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia wejdzie w życie, lokale, zajmowane przez podmioty, które wykonują czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne, czyli apteki, będą musiały spełnić określone warunki. Oprócz przymierzalni, lokal ten będzie musiał:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- stanowić jedną wyodrębnioną całość
- zostać wyposażony w magazyn lub szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych
- być wyposażony w stół ekspedycyjny
- spełniać warunki przechowywania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami wytwórcy (w szczególności w zakresie zapewniania ochrony przed zmieszaniem tych wyrobów z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami)
- posiadać gładkie, łatwo zmywalne ściany i podłogi
- zostać wyposażony w przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.
Przymierzalnie w aptekach. W jakim celu będą instalowane?
Chociaż pomysł Ministerstwa Zdrowia, zakładający obowiązek wyposażenia aptek w przymierzalnie może budzić kontrowersje, podobny zapis istnieje w polskim prawie od niemal 10 lat. Dotychczas obowiązek posiadania przymierzalni miały bowiem lokale, w których mieściły się podmioty, które wykonywały wyroby medyczne na zamówienie, do których apteki nie należą.
Jak zwraca uwagę Polska Agencja Prasowa, "na pierwszy rzut oka zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia to zwykły, "redakcyjny błąd". Trudno bowiem wyobrazić sobie, by apteki realizujące zlecenia na wyroby medyczne, były skłonne do tworzenia w swoich lokalach przymierzalni". Niemniej jednak, od stycznia 2024 roku Ministerstwo Zdrowia planuje objąć refundacją seryjne pończochy, rajstopy i podkolanówki uciskowe stosowane w owrzodzeniach żylnych. To asortyment, który jest dostępny w aptekach także obecnie. "Prawdopodobnie tego typu wyroby będą dostępne do 'przymierzania'" - informuje Radio Zet.