Trwa ładowanie...

Test na COVID-19 w każdej aptece. Minister Niedzielski zapowiada zmiany

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w środę, że jego resort pracuje nad zmianami, które pozwolą wykonać test na COVID-19 w każdej aptece. Jak mówił, z tej możliwości można byłoby skorzystać na przykład w przypadku gorszego samopoczucia tak by upewnić się, że nie jest ono wynikiem zakażenia koronawirusem. Szef MZ przedstawił też niepokojącą prognozę wzrostu zachorowań w przyszłym tygodniu.

Test na COVID-19 w każdej aptece. Minister Niedzielski zapowiada zmiany Test na COVID-19 w każdej aptece. Minister Niedzielski zapowiada zmiany Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
drac8md
drac8md

- W tym tygodniu, myślę że to będzie w piątek, przestawimy pakiet projektów (...). Będziemy chcieli zwiększyć powszechność testowania (...). Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki przechodząc obok, albo mając kiepskie samopoczucie i wykonać test antygenowy - mówił Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Minister zapewnił, że osoby które otrzymają pozytywy wynik testu wykonanego w aptece, będą wpisane do centralnej bazy i objęte nadzorem epidemicznym.

- Oprócz tego, w ramach opieki przedszpitalnej, prowadzonej na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli lekarzy rodzinnych, będziemy chcieli zmienić procedurę prowadzenia pacjenta (...). W tej chwili obowiązek po stronie lekarza rodzinnego dotyczy wykonania teleporady. Będziemy chcieli, żeby w pewnej grupie wiekowej ten obowiązek absolutnie był skojarzony z bezpośrednią wizytą, koniecznością bezpośredniego badania - tłumaczył Niedzielski.

drac8md

Zobacz też: maseczki w otwartych przestrzeniach? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Koronawirus w Polsce. Niedzielski: takiej liczby nie było w całej czwartej fali

Najnowsze dane dotyczące nowych zachorowań na COVID-19 w Polsce są tak dramatyczne, że zdecydował się je osobiście przedstawić Adam Niedzielski. - Mamy 30 586 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek minister zdrowia . 

- Ten wynik jest większy niż statystyki monitorowane podczas 4 fali na jesieni ubiegłego roku. To wzrost o 90 proc. tydzień do tygodnia - stwierdził Niedzielski. - Nie tylko wkroczyliśmy w 5 falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała. Omikron stał się faktem - dodał.

drac8md

Niedzielski alarmował, że w Polsce bardzo szybko przybywa nowych przypadków koronawirusa. - Jeżeli te trendy się utrzymają, to w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia nawet z 50 tysiącami zakażeń dziennie – oświadczył.

Przeczytaj też:

drac8md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drac8md
Więcej tematów