PublicystykaPrzyjmiemy uchodźców z Afryki? Sondaż nie pozostawia złudzeń, co sądzą o tym Polacy

Przyjmiemy uchodźców z Afryki? Sondaż nie pozostawia złudzeń, co sądzą o tym Polacy

Większość z Polaków nie chce przyjęcia przez nasz kraj uchodźców z Afryki - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.

Przyjmiemy uchodźców z Afryki? Sondaż nie pozostawia złudzeń, co sądzą o tym Polacy
Źródło zdjęć: © PAP | Maja Hitij
Jakub Kłoszewski

Komisja Europejska zagroziła we wtorek, że kraje, które nie przyjęły do tej pory uchodźców w ramach programu relokacji poniosą konsekwencje.

Teraz KE domaga się, aby państwa, które zadeklarowały przyjęcie uchodźców podjęły działania. Wskazuje tu Polskę, która obok Austrii i Węgier znalazła się w gronie państw, które nie przyjęły ani jednej osoby w ramach unijnego programu.

Polskę skrytykował także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Stwierdził, że polski rząd wyłamuje się z europejskiej solidarności, nie przyjmując uchodźców w ramach programu relokacji. Dodał, że jest w stanie zrozumieć argumenty polskiego rządu, ale będzie wiązało się to z konsekwencjami. - Takie są zasady w Europie - zaznaczył.

Rząd nie jest chętny

- Nie ma możliwości przyjmowania uchodźców w Polsce - odpowiada premier Beata Szydło.

- Mówimy bardzo jasno: nie ma zgody polskiego rządu na to, aby przymusowo były narzucone jakiekolwiek kwoty uchodźców - podkreśla.

Szefowej rządu wtórował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, który argumentował, że relokacja nie rozwiąże problemów uchodźców.

Podobną opinię można usłyszeć w Pałacu Prezydenckim. - Jesteśmy przekonani, że to polskie stanowisko ws. relokacji uchodźców jest właściwe - ocenił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.

Co myślą o tym Polacy?

Zapytaliśmy Polaków, czy popierają przyjmowanie do Polski uchodźców z Afryki. Zdecydowana większość jest przeciwna. Za jest zaledwie 19 proc. ankietowanych, przeciw 64 proc.

Najbardziej przeciwni przyjmowaniu uchodźców są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Aż 80 proc. deklarujących poparcie dla tej partii nie chce ich w Polsce. Za jest zaledwie 16 proc.

Jeszcze mniej chętnych na przyjmowanie uchodźców jest wśród wyborców Pawła Kukiza. Tylko co dziesiąty ze zwolenników jego ruchu popiera przyjmowanie osób z Afryki. Przeciw jest 69 proc.

Wyborcy Platformy Obywatelskiej są podzieleni. Co drugi nie chce przyjęcia przez Polskę uchodźców, co drugi popiera ten pomysł.

Wśród wyborców Nowoczesnej tylko 26 proc. chce, aby uchodźcy trafili oni do Polski. Co trzecia osoba deklarująca poparcie dla partii Ryszarda Petru nie chce uchodźców w Polsce.

Stanowisko PO

Na określone kwoty przyjęcia uchodźców z innych krajów, które proponowała Komisja Europejska zgodziła się Platforma Obywatelska w czasie rządów Ewy Kopacz. Obecny lider partii - Grzegorz Schetyna, zadeklarował ostatnio, że nie jest za tym, aby uchodźcy przyjeżdżali do Polski.

Przyjęliby, czy nie?

W naszym badaniu zapytaliśmy też, czy Polacy sądzą, że gdyby PO przejęła władzę, zgodziłaby się na przyjęcie uchodźców z Afryki.

Głosy są mocno podzielone. 37 proc. uważa, że tak. 22 proc. jest przekonanych, że nie. Aż 41 proc. odpowiedziało, że trudno powiedzieć.

69 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS sądzi, że PO przyjęłaby uchodźców z Afryki. Przeciwnego zdania jest 18 proc. wyborców partii rządzącej.

Wyborcy Platformy mają rozbieżne zdania. 46 proc. sądzi, że PO, gdyby odzyskała władzę, przyjęłaby uchodźców. 32 proc. uważa, że nie.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12-16 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1057). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)