Trwa ładowanie...
d3mg4ls

Przyjął order za nie swoje zasługi

W Wielkiej Brytanii aresztowano oficera oskarżonego o oszustwo przy uzyskaniu orderu za męstwo w Afganistanie. Jest to wielki skandal i pierwsze takie śledztwo w historii armii brytyjskiej, w której odznaczenia bojowe uchodzą za o wiele wyższe od tytułów arystokratycznych.

Share
d3mg4ls

Dochodzenie podjęto po skardze, że major Robert Michael Armstrong z Królewskiego Pułku Irlandzkiego przypisał sobie czyny bojowe kilku żołnierzy, za co dostał Krzyż Wojskowy - trzecie i najniższe w hierarchii brytyjskich odznaczeń bojowych. Jak wynika z rekomendacji, major Armstrong miał przywrócić dyscyplinę w patrolu armii afgańskiej, który wpadł w panikę po wybuchu przydrożnej bomby, w pojedynkę odeprzeć atakujących talibów, wynieść pod ostrzałem ciężko rannego żołnierza i unieszkodliwić cztery inne bomby.

Brytyjskie ministerstwo obrony nie wyklucza, że będzie musiało dokonać przeglądu wszystkich odznaczeń przyznanych w Pułku Irlandzkim podczas jego służby w Afganistanie.

Przy okazji londyńska gazeta niedzielna „Sunday Telegraph" podkreśla, że w ostatnich latach doszło do pewnej dewaluacji orderów za męstwo, przyznawanych dawniej bardzo rzadko. Najwyższe z brytyjskich odznaczeń bojowych, istniejący od ponad 150 lat Krzyż Wiktorii, przyznano tylko 1352 osobom, z czego trzem dwukrotnie.

G.Drymer

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3mg4ls

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mg4ls
d3mg4ls
Więcej tematów