Trwa ładowanie...

Przewodnicząca parlamentu Katalonii: To zamach stanu

Przewodnicząca parlamentu Katalonii Carme Forcadell oskarżyła rząd w Madrycie o próbę zamachu stanu.

Share
Przewodnicząca parlamentu Katalonii: To zamach stanuŹródło: PAP/EPA
dwae3wd

Gabinet premiera Mariano Rajoya zdecydował o uruchomieniu konstytucyjnej procedury, pozwalającej na przejęcie części kompetencji katalońskich władz. Hiszpański rząd chce przyspieszonych wyborów w regionie i zawieszenia tamtejszych władz, które grożą odłączeniem Katalonii od reszty kraju.

W telewizyjnym przemówieniu przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell powiedziała, że działania władz w Madrycie są "atakiem na demokrację". - Premier Rajoy chce, by parlament Katalonii przestał być parlamentem demokratycznym. Nie zamierzamy pozwolić na to, by tak się stało - oświadczyła Carme Forcadell. Władze centralne dopuściły się - jej zdaniem - "najpoważniejszego ataku na instytucje katalońskie od czasu ich ponownego powołania".

Zastosowany przez Madryt konstytucyjny mechanizm zostanie użyty po raz pierwszy w historii. Po zaakceptowaniu go przez Senat, rząd centralny będzie mógł przedsięwziąć wobec Katalonii środki konieczne dla zobowiązania jej do "przymusowego wypełnienia obowiązków i ochrony interesu powszechnego".

Premier Rajoy zaznaczył, że do obecnej sytuacji doprowadziły władze Katalonii. -Stosujemy artykuł 155., bo żaden rząd, podkreślam, żaden rząd żadnego demokratycznego kraju nie może zaakceptować, że prawo się ignoruje, łamie i zmienia - stwierdził.

Źródło: PAP

dwae3wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwae3wd
dwae3wd
Więcej tematów