Przeszczep komórek pomógł choremu na Parkinsona
Przeszczep dorosłych komórek macierzystych z mózgu pacjenta chorego na chorobę Parkinsona spowodował ustąpienie objawów tej choroby - donieśli lekarze z Kalifornii, którzy przeprowadzili tę pionierską terapię.
Wstępne wyniki operacji używane są jako argument przeciw wykorzystywaniu w leczeniu embrionalnych komórek macierzystych. Jego oponenci twierdzą, że wystarczą komórki pobrane od dorosłych osób.
Lekarze pod kierownictwem neurochirurga Michaela Levesque z Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles pobrali kilkadziesiąt komórek macierzystych z mózgu cierpiącego na Parkinsona inżyniera z San Clemente w Kalifornii, a następnie hodowali je przez kilka miesięcy.
U chorego ustąpiły takie charakterystyczne objawy choroby jak drżenie rąk. Naukowcy przestrzegają, że jeden taki przypadek nie dowodzi jeszcze, że terapia będzie powszechnie skuteczna, gdyż w chorobie Parkinsona jest jeszcze wiele nieprzewidywalnych czynników.
Doniesieniu o terapii nadali jednak znaczny rozgłos w internecie przeciwnicy leczenia z użyciem komórek macierzystych z embrionów ludzkich. Argumentują oni, że można w terapii zadowolić się komórkami z osób dorosłych. (an)