Przesilenie jesienne. IMGW podpowiada, jak poradzić sobie z jesienną chandrą
Wraz z nastaniem jesieni dni stały się krótsze, a na niebie coraz częściej zaczęły gościć chmury. "Długotrwały niedostatek światła słonecznego niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie" - informuje IMGW, podpowiadając sposoby na walkę z jesienną chandrą.
Jesienne przesilenie, czyli zespół objawów fizycznych i psychicznych występujących wspólnie w krótkim okresie czasu, jest spowodowane przez niedobór światła słonecznego. Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "pojawia się uczucie smutku i melancholii, myśli stają się bardziej pesymistyczne. Odczuwamy postępujące zobojętnienie, spada nam motywacja do działania". Jakie są objawy jesiennej chandry, nazywanej przesileniem jesiennym? Jak sobie z nimi poradzić?
Przesilenie jesienne. To objawy nie tylko psychiczne, ale i fizyczne
Sezonowe pogorszenie nastroju jest przez lekarzy określane mianem Seasonal affective disorder - sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD). Do jego objawów zaliczane są zarówno dolegliwości psychiczne - w tym apatia, pogorszenie samopoczucia, uczucie narastającego przygnębienia, zmęczenie oraz znużenie - jak i objawy fizyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak na stronie obserwator.imgw.pl informuje Polski Instytut Badawczy IMGW, jesienna oraz zimowa aura może negatywnie wpłynąć na rytm dobowy organizmu, zaburzyć dobowy rytm produkcji hormonów w organizmie, spowodować pogorszenie wzroku, czy ograniczyć produkcję witaminy D3 w organizmie. Dodatkowo jesienne przesilenie może spowodować ogólne pogorszenie funkcjonowania organizmu.
Przesilenie jesienne 2023. IMGW radzi, jak przeciwdziałać skutkom niedoboru słońca
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował również siedem porad, które mogą pomóc przeciwdziałać skutkom niedoboru promieni słonecznych w czasie pochmurnych, jesiennych oraz zimowych dni.
- W pochmurne dni staraj się korzystać z promieni słonecznych najczęściej jak to możliwe, najlepiej w przestrzeni otwartej.
- Uzupełnij deficyt światła słonecznego sztucznymi źródłami światła. Gdy jest pochmurno, warto włączyć oświetlenie sufitowe oraz biurkowe, w celu doświetlenia stanowiska pracy. W godzinach pracy wskazane jest, by światło miało barwę białą (zbliżoną do światła słonecznego) lub chłodną. Podczas relaksu w godzinach wieczornych należy doświetlać pomieszczenia światłem o ciepłej barwie, która sprzyja odpoczynkowi.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny aktywuje wydzielanie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, a także odrywa umysł od pesymistycznych myśli.
- Ureguluj swój rytm dobowy. Przyjmując stałe godziny snu i aktywności (np. praca, ruch na świeżym powietrzu), pomożesz organizmowi odnaleźć się mrocznym środowisku atmosferycznym. Zrezygnuj z długich drzemek w ciągu dnia oraz pracy do późnych godzin nocnych.
- Stosuj lekką i pełnowartościową dietę.
- Pomocne mogą być preparaty ziołowe. Przed ich zastosowaniem należy jednak zasięgnąć opinii specjalistów na temat możliwych skutków ubocznych.
- Nie zamykaj się w domu, tylko odbuduj więzi społeczne. Utrzymuj kontakt z przyjaciółmi, zwłaszcza w połączeniu z aktywnością fizyczną i pozytywnymi emocjami (np. taniec, gry zespołowe).
Warto pamiętać również, że w przypadku utrzymywania się objawów przez dłuższy czas lub trudności z poradzeniem sobie z negatywnymi emocjami, warto zasięgnąć porady specjalisty.
Źródło: IMGW