Trwa ładowanie...

Ludzie umierają na ulicach USA. Zatrważające dane

Ponad 100 tys. osób zmarło w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku z powodu przedawkowania narkotyków. Ponure żniwo zbiera między innymi syntetyczny opioid, fentanyl. Ludzie umierają nawet na ulicach. Substancja jest sto razy silniejsza niż morfina. Amerykanie intensywnie pracują nad szczepionkami przeciwko fentanylowi.

Szacuje się, że w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania narkotyków zmarły 107 543 osobySzacuje się, że w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania narkotyków zmarły 107 543 osobyŹródło: Getty Images, fot: Gina Ferazzi
d1ppha9
d1ppha9

Szacuje się, że w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania narkotyków zmarły 107 543 osoby - podaje "The Guardian". Liczba jest szokująca, jednak to pierwszy roczny spadek od 2018 r. W 2023 r. przedawkowania spadły o 3 proc. Według Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia (NCHS) fentanyl odpowiada za 74 tys. zgonów, a kolejnych ponad 36 tys. śmierci spowodowała metaamfetamina. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oszacowało, że od 2001 r. z powodu przedawkowania narkotyków zmarło ponad milion osób.

Pomimo kilkuprocentowego spadku, to już trzeci rok z rzędu, kiedy Stanach Zjednoczonych notuje się ponad 100 tys. zgonów rocznie - podaje PAP, powołując się na "The Washington Post". Od 2021 r. administracja federalna zainwestowała wiele miliardów dolarów, żeby ułatwić Amerykanom dostęp do sprawdzonych terapii, takich jak leczenie metadonem i buprenorfiną oraz do naloksonu - leku stosowanego po przedawkowaniu fentanylu. Amerykanie pracują również nad szczepionką przeciwko syntetycznym opioidom.

Szczepionka przeciwko fentynalowi

- Jeszcze w tym roku do fazy badań klinicznych mogą trafić dwa preparaty będące obiecującymi kandydatkami na szczepionki przeciwko fentanylowi - powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Oba pomyślnie przeszły testy przedkliniczne na zwierzętach, prowadząc do wyprodukowania wysokiego miana przeciwciał przeciw temu opioidowi, i jest szansa, że w najbliższych miesiącach zaczną być badane na ludziach - dodał specjalista.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cios w Rosjan na Krymie. Zdjęcia satelitarne nie pozostawiają wątpliwości

Szczepionki pomagające w leczeniu uzależnień od substancji chemicznych są mało znaną koncepcją, podkreślił prof. Rzymski. - U podstaw koncepcji szczepionek przeciwnarkotykowych leży wykorzystanie mechanizmów odporności, które normalnie służą do neutralizowania patogenów. Jednak w tym przypadku chodzi nam o ukierunkowanie działania tego układu do neutralizowania substancji chemicznych, nie wirusów czy bakterii - wyjaśnił.

- Sztuka polega na tym, żeby wywołać w organizmie produkcję przeciwciał, które będą rozpoznawać narkotyk, następnie wiązać go i w ten sposób uniemożliwiać jego przedostanie się przez barierę krew-mózg do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie normalnie wywołuje swoje efekty euforyzujące - dodał prof. Piotr Rzymski.

W marcu tygodnik "Economist" napisał, że co 14 miesięcy z powodu uzależnienia od fentanylu umiera więcej Amerykanów, niż w sumie zginęło we wszystkich wojnach, jakie Stany Zjednoczone toczyły po 1945 roku.

d1ppha9

Jest to - jak wyjaśnił brytyjski tygodnik - wymarzona substancja handlarzy narkotyków, ponieważ jej wytwarzanie nie wymaga rozległych upraw takich roślin jak marihuana czy koka, produkcja tabletek może się odbywać w małych, "domowych" i trudnych do wykrycia laboratoriach, a przemyt i transport jest wyjątkowo łatwy.

Substancje chemiczne będące prekursorami fentanylu są produkowane na wielką skalę w Chinach, gdzie przemysł farmaceutyczny jest bardzo rozbudowany, i w Indiach, gdzie nie podlega on ścisłej kontroli. Kartele narkotykowe z Meksyku importują te substancje i produkują na ich bazie fentanyl w zaimprowizowanych laboratoriach. Jest on potem wysyłany do USA, przy czym większość tego transportu przewożona jest przez legalne trasy eksportu.

Sieć regularnie obiegają nagrania z amerykańskich ulic, na których widać ludzi dotkniętych uzależnieniem od tego syntetycznego opioidu. Uzależnieni umierają często na ulicach.

Źródło: The Guardian, PAP

d1ppha9

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ppha9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ppha9
Więcej tematów