Krzaklewski rządził z drugiego siedzenia
Wybory z 21 września 1997 r. wygrała Akcja Wyborcza Solidarność - koalicja pozaparlamentarnych ugrupowań prawicowych z NSZZ "Solidarność". Po wyborach powstał rząd koalicji AWS z Unią Wolności (powstała w 1994 r. z połączenia UD i KLD). Premierem został jednak nie lider AWS i szef Solidarności Marian Krzaklewski, tylko wskazany przez niego profesor z Gliwic Jerzy Buzek. Fotel wicepremiera i ministra finansów objął lider UW Leszek Balcerowicz.
Rząd Buzka przeprowadził cztery reformy społeczne, które weszły w życie w 1999 r. - administracyjną (wprowadzenie powiatów i samorządowych województw), zdrowotną (wprowadzenie kas chorych), emerytalną (wprowadzenie OFE) i edukacyjną (wprowadzenie 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum i 3-letniego liceum). Reformy zostały wprowadzone przy dużych kosztach politycznych, więc w ich wyniku rząd zaczął gwałtownie tracić poparcie na rzecz największej siły opozycyjnej - SLD.
12 marca 1999 r. Polska została członkiem NATO, wraz z Czechami i Węgrami. W czerwcu 2000 r. Unia Wolności opuściła koalicję rządową i Jerzy Buzek do końca kadencji stał na czele rządu mniejszościowego.