Przełomy po 1989 r.
25 lat wolności. Te wydarzenia zmieniły polską politykę!
Wydarzenia, które zmieniły polską politykę...
Wybory parlamentarne w 1989 r. (odbyły się 4 i 18 czerwca) były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele społeczeństwa uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. To był początek końca systemu komunistycznego w Polsce.
Wybory były możliwe na skutek porozumienia komunistycznych władz z "Solidarnością", do którego doszło podczas obrad Okrągłego Stołu w dniach od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. W ich wyniku podjęto szereg postanowień w poszczególnych dziedzinach, w tym o zmianie ordynacji, kompetencjach prezydenta oraz utworzeniu senatu. Ustalono, że 65 proc. mandatów w sejmie przypadnie przedstawicielom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego oraz stronnictw prorządowych, natomiast o pozostałe 35 proc. ubiegać się będą mogli kandydaci bezpartyjni. Całkowicie wolne miały być natomiast wybory do senatu.
W wyniku głosowania w I turze doszło do zdecydowanego zwycięstwa kandydatów "Solidarności", którzy zdobyli 160 spośród 161 mandatów w sejmie oraz 92 spośród 100 w Senacie. Koalicja rządowa do sejmu (PZPR, ZSL. SD) wprowadziła zaledwie trzech reprezentantów. Frekwencja wyborcza wyniosła 62 proc. W drugiej turze opozycja uzyskała jeden brakujący mandat w sejmie oraz siedem w senacie. Frekwencja wyniosła jedynie 25 proc. Ogółem kandydaci opozycji uzyskali wszystkie możliwe do zdobycia mandaty w sejmie - 161 z 460 (35 proc.) i 99 na 100 w senacie. Po wyborach posłowie i senatorowie wybrani z list "Solidarności" utworzyli wspólnie Obywatelski Klub Parlamentarny, na którego czele stanął Bronisław Geremek. Klęska komunistów uniemożliwiła im powołanie własnego rządu, w związku z czym 24 sierpnia 1989 r. premierem został Tadeusz Mazowiecki
Na zdjęciu z 12 września 1989 r. Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier w powojennej historii Polski w geście zwycięstwa, po tym jak sejm udzielił mu wotum zaufania.
Świętujemy 25 lat polskiej wolności. Poznaj wydarzenia, które zmieniły polską politykę!
(js)