Cieszył się rekordowym zaufaniem
Dobra passa Kwaśniewskiego po wygranych przez jego partię wyborach w 1993 r. wystarczyła jeszcze, aby zwyciężyć w wyborach prezydenckich w 1995 r. Prezydent cieszył się tak ogromna popularnością, że w 2000 r. (8 października) nie tylko został wybrany na drugą kadencję, lecz także wygrał w pierwszej turze, zdobywając ponad 50 proc. głosów wyborców. W różnych okresach zaufanie rodaków do Aleksandra Kwaśniewskiego wahało się od 60 do 80 proc. Równie dużym poparciem cieszyła się jego małżonka, Jolanta, której wielokrotnie proponowano, by kandydowała na fotel prezydencki.
Jako prezydent Kwaśniewski zdecydował w marcu 2003 r. o wysłaniu do Iraku Polskiego Kontyngentu Wojskowego w sile 1-2 tys. (jego misja została zakończona 30 października 2008 r. z inicjatywy premiera Donalda Tuska). Podejmował w Polsce m.in. prezydentów USA Billa Clintona (w lipcu 1997 r.) oraz George'a W. Busha (w czerwcu 2001 r. i w maju 2003 r.), przebywającego z pielgrzymką w Polsce papieża Jana Pawła II (w czerwcu 1997 r., w czerwcu 1999 r. i w sierpniu 2002 r.), cesarza Japonii Akihito (w lipcu 2002 r.), królową brytyjską Elżbietę II (w marcu 1996 r.).
We wrześniu 1999 r. brał udział w obchodach 59. rocznicy zbrodni katyńskiej. W czasie wizyty na cmentarzu był blady i się chwiał. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP zachowanie Kwaśniewskiego tłumaczyli "pourazowym zespołem przeciążeniowym goleni prawej". Pod koniec 2005 r. ustępujący już prezydent przyznał się do spożywania alkoholu przed tymi uroczystościami.
Pod koniec 2004 r. podczas tzw. pomarańczowej rewolucji na Ukrainie został mediatorem. Brał aktywny udział w rozmowach pomiędzy Wiktorem Juszczenką i Wiktorem Janukowyczem. 10 lipca 2001 r. w czasie obchodów 60. rocznicy pogromu w Jedwabnem Kwaśniewski oficjalnie przeprosił za nią oraz oddał hołd pomordowanym.
23 lutego 1998 r. podpisał dokumenty ratyfikacyjne Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską. 26 lutego 1999 r. ratyfikował akcesję Polski do NATO. Stał na czele polskiej delegacji państwowej na szczycie Unii Europejskiej w Atenach, podczas którego doszło do podpisania traktatu akcesyjnego. 23 lipca 2003 r. dokonał ratyfikacji Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. wraz z premierem Leszkiem Millerem w Dublinie wziął udział w symbolicznym zawieszeniu polskiej flagi przed siedzibą prezydenta Irlandii, która wówczas sprawowała prezydencję w UE.
W okresie swojej prezydentury desygnował pięciu premierów: Włodzimierza Cimoszewicza, Jerzego Buzka, Leszka Millera, Marka Belkę i Kazimierza Marcinkiewicza. Współtworzył projekt nowej konstytucji, którą podpisał 16 lipca 1997 r.
Duże kontrowersje wzbudziło ułaskawienie przez niego tuż przed końcem kadencji wieloletniego działacza PZPR i SLD Zbigniewa Sobotki, skazanego prawomocnie za udział w tzw. aferze starachowickiej.
Na zdjęciu z 20 listopada 1995 r. triumfujący Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie żony w swoim sztabie wyborczym.