"Noc teczek"
"Noc teczek" była pierwszą próbą rozliczeń z przeszłością podjętą przez nowe polskie państwo. Próbą nieudaną. Uchwałę lustracyjną - niezgodną z konstytucją, jak później orzekł Trybunał Konstytucyjny - sejm przyjął 28 maja 1992 r. Zobowiązywała ona ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza do przedstawienia listy agentów. Po tygodniu skończyło się to wydarzeniami znanymi jako "lista Macierewicza" i "noc teczek".
26 maja prezydent Lech Wałęsa wycofał poparcie dla rządu premiera Jana Olszewskiego, z którym był w otwartym konflikcie. Dzień później partie opozycyjne - z którymi premierowi nie udało się dojść do porozumienia - zapowiedziały wotum nieufności na sesji 4-6 czerwca. Do jego przegłosowania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Na dostarczonej sejmowi liście osób, figurujących w archiwach MSW jako agenci SB Macierewicz umieścił m.in. prezydenta Wałęsę, co skłoniło tego ostatniego do podjęcia natychmiastowych działań, prowadzących do odwołania rządu.
Na zdjęciu z 5 czerwca 1992 r. premier Jan Olszewski wygłasza przemówienie podczas nocnego posiedzenia sejmu. W ławach poselskich m.in. Janusz Korwin-Mikke (drugi z lewej). W ławach rządowych siedzą m.in.: Adam Glapiński - minister współpracy gospodarczej z zagranicą, Zbigniew Dyka - minister sprawiedliwości, Romuald Szeremietiew - tymczasowy kierownik ministerstwa obrony narodowej, Antoni Macierewicz - minister spraw wewnętrznych, Andrzej Olechowski - minister finansów, Jerzy Kropiwnicki - minister pracy i polityki socjalnej, Jerzy Eysymontt - minister-kierownik Centralnego Urzędu Planowania, Andrzej Stelmachowski - minister edukacji narodowej, Wojciech Włodarczyk - minister-szef Urzędu Rady Ministrów.