Przeciek z armii Białorusi. Przekazali warianty ataku

Armia Alaksandra Łukaszenki może w lutym dołączyć do rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazała niezależna białoruska dziennikarka Natalia Radina. - Żołnierze białoruscy nie są chętni do walki z Ukraińcami. Są gotowi poddać się, gdy zostaną wysłani do Ukrainy - powiedziała Radina. Wyjaśniła też, jak może wyglądać pomoc Białorusi dla wojsk Władimira Putina.

Trzy warianty dla armii Białorusi
Trzy warianty dla armii Białorusi
Źródło zdjęć: © East News | Pool Reuters
Arkadiusz Jastrzębski

15.01.2023 | aktual.: 15.01.2023 08:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Białoruska niezależna dziennikarka, powołując się na anonimowe źródło w armii Łukaszenki, twierdzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo wciągnięcia jej kraju przez Rosję w wojnę, a w lutym białoruscy żołnierze mają zostać wysłani do Ukrainy. Jak powiedziała UNIAN w programie "Argument" Natalia Radina, redaktor naczelna Karty'97, w tej chwili w sztabie wojsk Łukaszenki rozważanych jest kilka opcji.

Trzy warianty działania armii Białorusi

Według białoruskich wojskowych, z którymi komunikują się niezależni dziennikarze, zagrożenie atakiem jest realne, a sam rozkaz może nadejść w ostatniej chwili i nikt się o tym wcześniej nie dowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Przede wszystkim armia białoruska może wziąć udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę w celu odwrócenia uwagi sił ukraińskich od innych obszarów, na których Rosja planuje rozpocząć działania ofensywne. Po drugie: siły białoruskie mogą dokonać inwazji na Ukrainę z terytorium Rosji - wyjaśniła Radina.

Możliwy "drugi rzut" na Zaporożu

- W końcu białoruska armia może dołączyć do rosyjskiej ofensywy w obwodzie zaporoskim w południowo-wschodniej Ukrainie - przekazała niezależna białoruska dziennikarka. Z informacji od mundurowych z Mińska wynika, że wtedy Białorusini mogą zostać wykorzystani jako "drugi rzut", np. w celu utrzymania okupowanych terytoriów.

Jednocześnie Radina zauważyła, że ​​według samych białoruskich wojskowych nie chcą oni walczyć z Ukraińcami i oczekują masowej kapitulacji.

- Zdecydowana większość białoruskich żołnierzy nie chce walczyć z Ukraińcami. Są gotowi się poddać, kiedy zostaną wysłani do Ukrainy, jestem tego pewien - powiedziała Białorusinka.

Ukraina monitoruje sytuację na Białorusi

Jak przypomina Euromaidan Press, 12 stycznia dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Sergiej Najew ocenił, że obecna sytuacja na terytorium Białorusi nie stwarza bezpośredniego zagrożenia jakimikolwiek operacjami lądowymi przeciwko Ukrainie.

Do przeprowadzenia minimalnie udanej nowej ofensywy z Białorusi na Kijów potrzeba co najmniej 150 tys. ludzi - ocenił z kolei w piątek Ołeksij Arestowycz, doradca Kancelarii Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dodał, że obecnie nie ma na Białorusi sformowanej grupy uderzeniowej.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także