Prymas zabrał głos przed wyborami. "Nie ma takiej partii"
- Kościół nie identyfikuje się z żadną partią polityczną. Taka identyfikacja byłaby zaprzeczeniem istoty Kościoła - powiedział abp Wojciech Polak. Prymas podkreślił, że "nie ma i być nie może" partii szczególnie bliskiej Kościołowi, którą katolik powinien poprzeć w wyborach.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Arcybiskup Wojciech Polak w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej wskazał, że "Kościół, niezależnie od trwającej kampanii wyborczej, głosi wartości i wzywa do postaw, które jednoznacznie wynikają z Ewangelii".
- Są to szacunek dla każdego człowieka, kultura dialogu, zabieganie o wspólne, a nie partykularne dobro - przekonywał duchowny, dodając, że "nie można szerzyć nienawiści i w imię własnych interesów niszczyć ludzi".
Prymas zaznaczył jednocześnie, że "Kościół nie jest i nie powinien być narzędziem wykorzystywanym do prowadzenia doraźnej polityki". - W tym znaczeniu nie jest i nie może być nigdy częścią kampanii wyborczej. Dlatego pod pojęciem instrumentalizowania Kościoła rozumiemy postawę nieuprawnionego wykorzystania go do partykularnych interesów poszczególnych partii - tłumaczył.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojciech Polak zapewnił, że "Kościół nie jest od tego, by optować za taką czy inną opcją lub partią polityczną". Dopytywany, czy istnieje w Polsce partia szczególnie bliska Kościołowi, którą katolik powinien poprzeć, stwierdził: "Nie ma takiej partii. Nie ma i być nie może".
PiS traci poparcie. Nowy sondaż
Wybory parlamentarne już 15 października. Z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że maleje różnica między Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Obywatelską. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 34 proc. badanych. To spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 1,1 pkt proc.
Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie rzędu 28,9 proc. To wzrost o 1,9 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Jak wskazuje Onet - różnica między PiS a KO zmniejszyła się z 8,1 do 5,1 pkt proc.
Na ostatnim miejscu podium jest Trzecia Droga. Na sojusz Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 chce zagłosować 10,6 proc. ankietowanych. To wzrost o 0,2 pkt proc.
Na Lewicę chce zagłosować 10 proc. badanych - to spadek o 0,1 pkt proc. w porównaniu z badaniem z końca września. Swój głos na Konfederację chce z kolei oddać 9,7 proc. ankietowanych - o 0,2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Do Sejmu nie dostaliby się Bezpartyjni Samorządowcy (1,6 proc.) oraz Polska Jest Jedna (0,4 proc.).
Czytaj więcej:
Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna/Onet