Trwa ładowanie...

Jak mają głosować katolicy? Jest stanowisko Episkopatu

- Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika - tak mówi "Vademecum wyborcze katolika", czyli dokument opublikowany w czwartek przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Za jego pośrednictwem kościół przypomina o "wartościach nienegocjowalnych", którymi należy się kierować, wybierając swoich polityków.

Abp Stanisław GądeckiAbp Stanisław GądeckiŹródło: Licencjodawca, fot: East News, Wojciech Olkusnik
dbnqjb2
dbnqjb2

Już 15 października Polacy ruszą do urn wyborczych, by wybrać swoich reprezentantów na najbliższe cztery lata. Aby pomóc w podjęciu decyzji, Kościół postanowił przypomnieć zasady, jakimi powinien kierować się każdy katolik tego dnia.

"Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach" - napisano we wstępie do dokumentu.

Obowiązek każdego katolika

Nadrzędną kwestią poruszaną przez Vademecum jest sam udział w wyborach. Określono go mianem "obowiązku sumienia", "gdyż każdy obywatel ma nie tylko prawo, ale i obowiązek uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Głosując, angażujemy się na rzecz dobra wspólnego. Jednocześnie, jak mówi dokument, trzeba mieć na uwadze odpowiedzialność podjętej decyzji. Głos należy oddać w zgodzie z własnym sumieniem, jednocześnie szanując wyniki wyborów".

dbnqjb2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Izraelski nalot na obóz dla uchodźców. Rozlew krwi w Dżanin

Wartości nienegocjowalne

Choć Kościół daje katolikom wolną rękę w wyborze partii, jednocześnie wskazuje, jakimi "wartościami nienegocjowalnymi" należy się kierować, dokonując tego wyboru.

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski oczekuje, że wyborca-katolik będzie opowiadał się m.in. po stronie życia od poczęcia, ochrony praw rodziny i małżeństw osób przeciwnej płci czy wolności sumienia i wolności religijnej. Ponadto powinien wyrażać sprzeciw dla budowania świata "tak, jakby Boga nie było".

dbnqjb2

Te i pozostałe wartości nienegocjowalne są "istotą porządku moralnego" i nie podlegają negocjacjom. Dokument nie wskazuje konkretnych propozycji dotyczących konkretnego ugrupowania.

Czytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbnqjb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbnqjb2
Więcej tematów