Szykuje się rewolucja w Kościele? Głos z Niemiec
Watykan powinien zezwolić na wyświęcanie gejów na księży - twierdzi biskup Georg Bätzing. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec wydał oświadczenie w tej sprawie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing uważa zakaz wyświęcania mężczyzn homoseksualnych za niewłaściwy. Pogląd ten wyraził w oświadczeniu w audycji "Tag für Tag" Deutschlandfunk oraz w DPA.
W ostatnim odcinku Deutschlandfunk przedstawiła historię Matthiasa, który musiał opuścić seminarium z powodu swojego homoseksualizmu i związku z innym klerykiem. Przewodniczącemu episkopatu zadano pytanie, czy słuszne jest wykluczenie ze stanu duchownego gejów, ale jednocześnie tolerowanie homoseksualnych księży, jeśli ukrywają oni swoją orientację.
Bätzing zasugerował, że szkodzi to klerykom. "Zasadniczo ukrywanie związków kandydata prowadzi do konfliktu z jego prawdziwą gotowością do ustalenia swoich wyborów życiowych i związanych z powołaniem" - brzmi oświadczenie biskupa przekazane stacji przez jego rzecznika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak się bawili Celtowie. Odkrycia archeologów na Górnym Śląsku
Według niego dla przydatności do kapłaństwa nie ma znaczenia to, czy ktoś jest homoseksualistą, czy heteroseksualistą.
Bätzing za zmianami ws. homoseksualizmu
Aktualne wytyczne Watykanu z grudnia 2016 r. stanowią, że "praktykujący homoseksualiści" oraz mężczyźni, którzy "mają głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne lub popierają tzw. kulturę homoseksualną" są wykluczeni ze stanu kapłańskiego. Wytyczne te potwierdziły dokument watykański z 2005 r., mimo że po wstępnych debatach Watykan podkreślał, że homoseksualiści nie są z góry wykluczeni jako kandydaci na księży i że konieczna jest indywidualna ocena każdego kandydata.
W ramach projektu tzw. drogi synodalnej, czyli reformy Kościoła w Niemczech, Bätzing wielokrotnie opowiadał się za zmianami katolickiej moralności seksualnej, w tym za ponowną oceną homoseksualizmu.
W styczniu kierowana przez Bätzinga diecezja Limburga zmieniła własne stanowisko w kwestii seksualności, wydając 10 wytycznych. Wśród nich jest ta stwierdzająca, że "istnieje różnorodność tożsamości i orientacji seksualnej" i należy doceniać tę różnorodność "w parafiach i instytucjach diecezji".
(KNA/mar)
Czytaj także: