Prymas: prośmy Jezusa, by nasze życie się naprawiło
Jezus wjechał do Jerozolimy bardzo skromnie, zgodnie z Pismem i z proroctwami, ale wjeżdżał jako król - mówił prymas Józef Glemp podczas mszy świętej w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
16.03.2008 | aktual.: 16.03.2008 18:18
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/palmy-wielkanocne-zdjecia-internautow-6038683956081793g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/palmy-wielkanocne-zdjecia-internautow-6038683956081793g )
Palmy wielkanocne - zdjęcia Internautów
Dziś Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień, okres przygotowania duchowego do Świąt Wielkanocnych. Palma w Kościele rzymskokatolickim to symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Wierni tłumnie odwiedzają kościoły, w których podczas mszy św. odczytywany jest opis Męki Pańskiej.
Prymas przypomniał, że według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witali Jezusa u bram Jerozolimy, wybiegając naprzeciw Niego z gałązkami palmowymi w rękach. Jezus, który przyjechał do Jerozolimy wjeżdżał jako król, był synem Dawida, a więc pochodził z rodu królewskiego i taki wjazd mu się należał- przypominał Prymas. Dodał zaznaczył, że Jezus wjeżdżał na osiołku, a lud utworzył przed nim dywan z szat, kwiatów i gałązek palmowych. Ludzie wołali "Hosanna", czyli "zmiłuj się", "zbaw nas".
W homilii kardynał Glemp podkreślił, że lud pozostawał wierny tradycji proroków i wiedział, iż Chrystus jest prawdziwym Mesjaszem, który zmieni świat. Podobnie jak dzisiaj, wierni nieśli palmy i śpiewali pieśni. Jak podkreślił Prymas, niesione dziś przez dzieci i starszych palmy oznaczają radość ludu i wiarę w Jezusa Chrystusa. Wiarę, że On jest naszym Zbawcą, że On ma prawdę, że Jemu możemy zaufać, że On nas ukochał aż do śmieci - mówił Prymas. Podkreślił, że ufamy w pomoc Jezusa i prosimy aby nasze życie, w tych momentach w których jest złe - naprawiło się.
W Polsce zwyczaj święcenia palm znany jest od średniowiecza. Gałązki palmowe zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Nie może to być jedynie osika, gdyż według ludowego podania, cała przyroda po śmierci Jezusa pogrążyła się w żalu, a tylko osika pozostała niewzruszona, uważając się za niewinną.
Najbardziej popularne palmy w tym roku to zielone gałązki z bukszpanu, bazi i kolorowych zbóż. Tradycyjne palmy powinny być zielone, inne, kolorowe służą ozdobie - uważają wierni. Od ponad 40 lat z najpiękniejszych palm słynie Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której odbywa się znany w całej Polsce konkurs palm wielkanocnych.