Protesty Ukraińców przed Drogą Krzyżową w Watykanie. Wprowadzono zmiany
Zmieniono tekst rozważań przy XIII stacji Drogi Krzyżowej w Koloseum, przygotowanych wspólnie przez Rosjankę i Ukrainkę. Wcześniej pojawiły się protesty oraz zaniepokojenie ukraińskiej wspólnoty i ambasady Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. W trakcie nabożeństwa odczytano inny tekst, niż ten, który wcześniej został zgłoszony. Podczas Drogi Krzyżowej papież Franciszek modlił się o pokój.
Przypomnijmy, że polemikę wywołała idea Watykanu, by krzyż przy przedostatniej stacji niosły razem Ukrainka i Rosjanka.
Tekst rozważań Drogi Krzyżowej całkowicie zmieniony
To ukraińska pielęgniarka Irina i robiąca specjalizację z pielęgniarstwa Rosjanka Albina. Kobiety razem przygotowały rozważania i razem blisko siebie niosły krzyż.
- W obliczu śmierci cisza jest bardziej wymowna od słów. Zatrzymajmy się zatem w modlitewnej ciszy i niech każdy w sercu modli się o pokój na świecie - tak brzmiał tekst w zmienionej wersji, który został odczytany przy stacji "Jezus umiera na krzyżu". Po tych słowach zapadła cisza.
Wcześniej informowano także o tym, że część katolickich mediów w Ukrainie nie transmituje Drogi Krzyżowej z Koloseum. To wiązało się z polemiką na tle decyzji o wspólnym niesieniu krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę.
Zobacz też: Kontrowersje wokół pomysłu Watykanu. Reakcja dominikanina z Kijowa
Słowa papieża na Drodze Krzyżowej
W trakcie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek papież Franciszek modlił się o pokój i o to, by "przeciwnicy podali sobie ręce i zakosztowali wzajemnego przebaczenia".
Wokół antycznego amfiteatru, gdzie odbywała się Droga Krzyżowa, zgromadziło się około 10 tysięcy wiernych.
Na zakończenie nabożeństwa tekst modlitwy odczytał papież Franciszek. - Zachowaj zapaloną w naszych rodzinach lampę ewangelii, która rozświetla radości i bóle, wysiłki i nadzieje: niech każdy dom odbija oblicze Kościoła, którego najwyższym prawem jest miłość - modlił się papież.
- Nawróć nasze zbuntowane serca do Twojego Serca, abyśmy nauczyli się realizować zamysły pokoju; spraw, aby przeciwnicy podali sobie ręce i zakosztowali wzajemnego przebaczenia; rozbrój rękę podniesioną przez brata przeciwko bratu, aby tam, gdzie jest nienawiść zakwitła zgoda - brzmiała treść modlitwy.
Głowa Kościoła katolickiego dodała: - Spraw, abyśmy nie postępowali jak wrogowie krzyża Chrystusa, by uczestniczyć w chwale Jego zmartwychwstania.