Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Droga krzyżowa" w Borodziance. Papież wysłał polskiego kardynała

Trwa 51. doba rosyjskiej inwazji. Jak informuje rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony, po raz pierwszy od początku inwazji Rosja wykorzystała bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 w ataku na Mariupol. Tymczasem papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski złożył wizytę w Borodziance w obwodzie kijowskim. Wysłannik papieża "modlił się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej" - przekazano w komunikacie Watykanu.

Share
BorodziankaBorodziankaŹródło: Anadolu Agency, EPA, Vatican Media
d3dzmzg
  • • - Po raz pierwszy od początku agresji wojska rosyjskie wykorzystały bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ten atak lotniczy miał miejsce w Mariupolu - przekazał Ołeksandr Motuzjanyk, rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony. Jak dodał, rosyjscy okupanci nadal koncentrują wysiłki na przygotowaniach do ofensywy na wschodniej Ukrainie, ustanowieniu kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zapewnieniu tzw. korytarza lądowego z terytorium tymczasowo okupowanego Krymu.

  • • Siły rosyjskie ostrzeliwują przy użyciu bomb kasetowych dzielnice mieszkaniowe, obiekty kulturalne i prywatne przedsiębiorstwa w Mikołajowie na południu Ukrainy. Niestety wśród ludności cywilnej są zabici i ranni – poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe w mediach społecznościowych. Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach zamieszkanych jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.

  • • SBU twierdzi, że to Rosjanie przeprowadzili ostrzał wsi Klimowa w obwodzie briańskim w Rosji. Na dowód opublikowano rozmowę rosyjskich wojskowych. - To my strzelamy - mówi wojskowy. Jak tłumaczy, robią to po to, by sprowokować Ukraińców, tak samo, jak w czasie wojny czeczeńskiej. - Mieszkania w Moskwie mieli wysadzać terroryści, a w rzeczywistości byli to członkowie FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji). Ukraińcy nie mogliby strzelać z takiej odległości - dodał rosyjski żołnierz.

  • Szef CIA ostrzegł, że nie można lekceważyć ryzyka użycia przez Rosję broni jądrowej. William Burns zaznaczył jednak, że dotąd nie odnotowano żadnych dowodów wskazujących na taki ruch Władimira Putina.
Trwa łączenie
00:39, 16.04.2022

Rosyjskie media coraz częściej przechwytują segmenty Fox News w czasie największej oglądalności, a także artykuły opiniotwórcze i sekcję komentarzy, aby przedstawić amerykańską politykę zagraniczną jako zagrożenie dla interesów Rosji - donosi The New York Times. 

00:29, 16.04.2022

Aby usprawiedliwić mord na Ukraińcach, rosyjskie media państwowe i politycy uznają ich za członków gorszego "niezdrowego psychicznie" narodu - przekazała Euromaidan Press.


00:27, 16.04.2022

Zełenski został zapytany jeszcze o zatopienie krążownika Moskwa, Zełenski skomentował, że dla  Ukrainy zatopienie największego okrętu rosyjskiej floty czarnomorskiej  "nie jest tragedią", bo oznacza to, że Rosja ma mniejsze możliwości  ataku na Ukrainę. 

00:26, 16.04.2022

Prezydent Ukrainy przyznał też, że trudno mu patrzeć na obrazki  zabitych dzieci, takie jak z Buczy i innych podkijowskich miejscowości.


"Trudno jest mi na to patrzeć jako ojcu (...) Wszystko, czego chcesz  po tym, to mścić się i zabijać. Ale muszę to oglądać jako prezydent.  Wszyscy chcemy walczyć, ale musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by  ta wojna nie trwała w nieskończoność" - powiedział ukraiński przywódca w wywiadzie dla CNN. 

00:25, 16.04.2022

Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla CNN, że  Ukraina straciła podczas wojny 2,5-3 tys. żołnierzy, zaś ok. 10 tys.  jest rannych. Prezydent Ukrainy dodał, że Ukraińcy muszą zrobić wszystko, by wojna trwała w  nieskończoność. 

00:11, 16.04.2022

- Zdarzało się, że musieliśmy własnoręcznie grzebać zwłoki tych, którzy  zginęli od pocisków, z wyziębienia lub chorób. Tak wyglądał zwyczajny  dzień przeciętnego mieszkańca Mariupola. Wszystko pod nieustannym  ostrzałem. Jeszcze na początku marca bywały mrozy do minus dziesięć  stopni. Człowiek mógł wyjść po wodę i nie wrócić - powiedział WP Maks Grabowski,  dziennikarz telewizji Sigma, ocalały z Mariupola. 

23:52, 15.04.2022

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział europejskim sojusznikom, że Stany Zjednoczone wierzą, że wojna rosyjska w Ukrainie może trwać do końca 2022 roku - podała Nexta. 

23:36, 15.04.2022

Tak jak dziś wszyscy zgodnie modliliśmy się o pokój dla Ukrainy -  uchodźcy i Polacy, prawosławni, grekokatolicy i katolicy łacińscy -  bardzo was proszę, abyśmy obronili się przed podziałami,  nieporozumieniami, które mogą stanąć na drodze naszej modlitwy; żeby ten  język militarno-wojenny nie zakradł się do naszego życia religijnego;  żebyśmy nie chcieli o wszystko wojować tak, jak żołnierze na froncie" -  zaapelował duchowny. 

23:35, 15.04.2022

Obyśmy obronili się przed podziałami, nieporozumieniami, które mogą  stanąć na drodze naszej modlitwy; żeby język militarno-wojenny nie  zakradł się do naszego życia religijnego - zaapelował kard. Kazimierz  Nycz na zakończenie 26. Centralnej Drogi Krzyżowej, która w Wielki  Piątek przeszła ulicami Warszawy. 

23:23, 15.04.2022

W sieci pojawiło się wideo z Drogi Krzyżowej w Watykanie. Przypomnijmy, że część katolickich mediów w Ukrainie nie transmitowała Drogi Krzyżowej z  Koloseum, co wiąże się z polemiką na tle decyzji o wspólnym niesieniu  krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę. 

23:21, 15.04.2022
23:21, 15.04.2022
Rosyjskie siły przed opuszczeniem obwodu kijowskiego zastawiały miny-pułapki w samochodach cywilów, domach - przekazał serwis The Kyiv Independent. 

23:04, 15.04.2022

Zełenski podkreślił, że kolejny pakiet sankcji wobec Rosji powinien zawierać ambargo na rosyjską ropę. "Demokratyczny świat powinien zadecydować, że pieniądze Rosji za zasoby energetyczne to faktycznie pieniądze na niszczenie demokracji. Kiedy podejmą te decyzje, wszyscy będziemy mogli zobaczyć, że nadchodzi pokój" - zaznaczył ukraiński przywódca. 

23:04, 15.04.2022

"Zadaniem numer jeden jest przyspieszenie pokoju. Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Powstrzymują ataki najeźdźców. Wdrażają kontrnatarcia. To mobilizuje naszych dyplomatów na wszystkich możliwych poziomach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych" - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

22:57, 15.04.2022

Dziś z Ukrainy ewakuowano 2864 osoby. 

22:55, 15.04.2022

Podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek papież  Franciszek modlił się o pokój i o to, by "przeciwnicy podali sobie ręce i  zakosztowali wzajemnego przebaczenia".  

22:47, 15.04.2022

W Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej  (Łódzkie) wieczorem odsłonięto Grób Pański, którego wystrój nawiązuje do  moskiewskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjski żołnierz celuje w dziecko.  Nie można bezczynnie patrzeć na ból i cierpienie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej kościelny Dawid Zawiasa. 

22:45, 15.04.2022

W obliczu protestów i zaniepokojenia ukraińskiej wspólnoty i ambasady  Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej całkowicie zmieniono tekst rozważań  przy XIII stacji Drogi Krzyżowej w Koloseum, przygotowanych wspólnie  przez Rosjankę i Ukrainkę. Podczas nabożeństwa odczytany został inny  tekst od tego, który ogłoszono wcześniej. 

22:39, 15.04.2022

W Wielkanoc kościoły w Ukrainie będą zamknięte w czasie godziny policyjnej.

22:34, 15.04.2022

"Możemy tylko podziękować panu Macronowi za wszystkich fachowców, którzy już pracują nad dokumentacją zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję w Buczy i innych miejscach. (...) Dla nas bardzo ważne jest, że Francja wnosi swój wkład" - podkreślił doradca prezydenta Ukrainy.

22:33, 15.04.2022

Zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, Ihor Żowkwa zapewnił w piątek o znakomitych relacjach z prezydentem Emmanuelem Macronem.


"Z tego, co rozumiem, Emmanuel Macron mówi o prawnej definicji pojęcia ludobójstwa i o tym, że nad tą kwestią muszą pracować prawnicy" - stwierdził Żowkwa w wywiadzie dla stacji BFM TV.

22:22, 15.04.2022

W wywiadzie udzielonym w piątek niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter  Allgemeine Zeitung" szef opozycyjnej CDU Friedrich Merz, odnosząc się do  debaty na temat dostaw broni ciężkiej na Ukrainę, powiedział, że  "całkowicie" zgadza się z minister spraw zagranicznych Annaleną  Baerbock, "że nie ma już żadnych wymówek". 

22:22, 15.04.2022

Ukraińskie media informują o "Agrookupacji". Rosjanie używają prawie 190 000 hektarów ukraińskiej ziemi. 

22:17, 15.04.2022

10 cywilów zginęło, a 35 zostało rannych w piątkowym ostrzale Charkowa  na wschodzie Ukrainy - podała charkowska prokuratura obwodowa.  

22:17, 15.04.2022

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinforowało o tym, że trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. 

22:15, 15.04.2022

Brytyjskie media przekazały, że żołnierz z Wielkiej Brytanii, który walczył w szeregach ukraińskiej armii w Mariupolu, a w tym tygodniu wpadł w ręce Rosjan, został przez nich pobity oraz zmuszony do wywiadu w telewizji. Informacje przekazała rodzina 28-letnigo Aidena Aslina. 

Źródła: Twitter, Ukrinform, Ukraińska Prawda, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dzmzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3dzmzg
d3dzmzg
Więcej tematów