Trwa ładowanie...

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Mocne słowa Krystyny Jandy

"Ci ludzie i ich rodziny zasługują na najwyższy szacunek i pomoc" - tak o niepełnosprawnych napisała na Facebooku artystka Krystyna Janda. Jej zdaniem "to, co się dzieje w tej sprawie, jest niegodne i oburzające."

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Mocne słowa Krystyny JandyŹródło: ONS.pl
djtv3hl
djtv3hl

Nie milknie burza wokół kontrowersyjnych wypowiedzi polityków, którzy postanowili zabrać głos ws. protestu w Sejmie. We wtorek poseł PiS stwierdził, że rodzice protestujący w Sejmie z niepełnosprawnymi dziećmi traktują je jak "zakładników" i "żywe tarcze". Następnego dnia oskarżył media o to, że wyrwały jego wypowiedź z kontekstu i zmanipulowały.

Miej więcej w tym samym czasie posłanka PiS Bernadeta Krynicka stwierdziła, że jeśli rodzice "chcą strajkować, to niech strajkują".

- Jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych - rzuciła jednemu z dziennikarzy na korytarzu Sejmowym.

To właśnie do tych zachowań odniosła się Krystyna Janda. Artystka stwierdziła na Facebooku, że "status niepełnosprawnych w Polsce jest haniebny." "Popieranie i solidarność z Nimi, walczącymi o godność i minimum dla przeżycia i egzystencji, jest obowiązkiem całego społeczeństwa, każdego z nas" - czytamy w poście.

Przypomnijmy: protest opiekunów i ich niepełnosprawnych dzieci rozpoczął się 18 kwietnia. Protestujący domagają się spełnienia dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego.

djtv3hl

Chcą także zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029 zł brutto) i stopniowego podwyższania tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Sejm w odpowiedzi na protest uchwalił dwie ustawy: o rencie socjalnej oraz wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: po co Szydło miała być u protestujących? Przecież był premier

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djtv3hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djtv3hl
Więcej tematów