Protest prokuratorów. Jest decyzja Adama Bodnara
Protest prokuratorów przyniósł skutek. Śledczy z dwóch warszawskich prokuratur rejonowych sprzeciwili się decyzji o rezygnacji z usług ochrony nocą i w weekendy. Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął decyzję zgodną z ich postulatami.
30.12.2023 06:34
"W związku z protestem prokuratorów sprzeciwiających się planowanej zmianie ochrony budynków Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów oraz Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, Prokurator Generalny w dniu 29 grudnia 2023 r. postanowił utrzymać obecny system z 24-godzinną ochroną fizyczną" - poinformowało w piątek biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prokuratorzy zwrócili się do Adama Bodnara, po tym jak dowiedzieli się o planowanych zmianach w swoich jednostkach. Chodziło o rezygnację od 15 grudnia z usług firmy ochroniarskiej w godzinach nocnych oraz w weekendy. Ochrona w prokuraturze Warszawa-Wola nie tylko pilnowała bezpieczeństwa, ale pełniła również funkcje portierskie.
Jak informował w połowie grudnia portal Oko.press, prokuratorzy obawiali się, że po zmianach "będą musieli zająć się wpuszczaniem osób do budynku prokuratury". Chodziło o policyjne konwoje z zatrzymanymi. "Obawiają się też, że w czasie dyżurów to oni będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo w budynku" - czytamy w Oko.press.
Podobny list do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara napisali prokuratorzy z jednostki Warszawa-Mokotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W uzasadnieniu utrzymania 24-godzinnej ochrony w obu prokuraturach, biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości wyjaśnia, że "decyzja ta wynika z braku satysfakcjonującej odpowiedzi Prokuratora Okręgowego w Warszawie w kwestii przyczyn zmiany systemu ochrony, a przede wszystkim charakteru i systemu zabezpieczeń budynków, walidacji jego funkcjonowania, a także sposobu wprowadzenia zmian z pominięciem konsultacji oraz określenia ram prawnych organizacji zabezpieczenia".
"Prokurator Generalny nie dostrzega obecnie uzasadnienia dla zmiany systemu ochrony opartego na przesłankach przedstawionych w korespondencji. Planuje jednak prace koncepcyjne i normatywne mające na celu stworzenie efektywnego i akceptowalnego systemu ochrony budynków prokuratury, uwzględniającego optymalizację kosztów oraz rzeczywistą ochronę pracowników bez ingerencji w ich status i charakter pracy" - zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.
Czytaj także:
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Oko.press